Strona główna

Modernizacja targowiska w ratach

Modernizacja targowiska w ratach

2012-01-05 14:20:43  |  tekst i fot. je

Od lipca 2011 roku trwają przymiarki do tego, aby z pomocą unijnego dofinansowania gruntownie zmodernizować targowisko przy ul. Angowickiej. Na wczorajszym (4.01) posiedzeniu Komisji Komunalnej jej członkowie zaaprobowali najświeższy wariant projektu.

Przygotowuje go Jarosław Świerczewski, którego ofertę wartości ok. 48 tys. zł brutto urząd miejski wybrał w trybie zapytania o cenę. Rozwiązanie, które uprzednio przygotowała jego pracownia, zaprezentowane w połowie grudnia radnym, nie przypadło im do gustu. Głównym powodem był koszt realizacji – ok. 2,5 mln zł brutto. Inwestycja objęłaby wymianę nawierzchni, wykonanie odwodnienia, wybudowanie wiaty nad całością targowiska oraz szaletu. Przy okazji miałby powstać nowy parking i dojazd do szkoły katolickiej od strony ul. Parkowej. Projektant dostał od komisji zalecenie, aby całość zadania podzielił na dwie części i poszukał tańszych rozwiązań.

Zaprezentowany podczas kolejnego posiedzenia komisji wariant zyskał jednogłośnie akceptację radnych. Wykonawca projektu dysponował już wynikami badań geologicznych, więc mógł odchudzić konstrukcję wiaty. Jej dach nie jest, jak pierwotnie zakładano, żelbetowy, a stalowy. W pierwszym etapie roboty mają skoncentrować się na terenie przylegającym do ul. Parkowej. Powstaną na nim drogi, miejsca postojowe, utwardzenie, wiata o powierzchni ponad 570 m2, szalet, kanalizacja deszczowa i sanitarna, niezbędne przyłącza oraz monitoring. Wstępny kosztorys zakłada wydanie na realizację tej części ok. 1,06 mln zł netto. W kolejnym etapie powstałaby druga wiata o podobnych wymiarach, która zastąpiłaby istniejącą. Ten etap, wraz z kontynuacją wymiany nawierzchni i niezbędnych instalacji, kosztowałby ok. 1,1 mln zł netto.

UM zakłada pozyskanie na realizację pierwszego etapu dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. W przypadku przebudowy targowiska można otrzymać do 1 mln zł na pokrycie maksimum 75 % kosztów kwalifikowanych inwestycji. W tegorocznym budżecie miasta jest zapisana na ten cel kwota 1,37 mln zł. Oprócz wspomnianej dotacji, obejmuje ona wartość udziału miasta, koszt projektu i nadzoru. Jak poinformowano nas w Wydziale Programów Europejskich, Pomorski Urząd Marszałkowski jeszcze nie ogłosił konkursu na dotacje. Ma to stać się prawdopodobnie w I kwartale 2012 roku. Nie jest także znana pula środków na ten cel. Podejrzewają, że będzie oscylować wokół kwoty 13 mln zł.

Aby wniosek został zaakceptowany, powstałe zadaszenia nad stoiskami handlowymi powinny zajmować minimum połowę powierzchni handlowej targowiska. Jego teren powinien być podzielony na sekcje z towarami w określonych grupach rodzajowych. Produkty rolno – spożywcze muszą zajmować co najmniej połowę powierzchni handlowej targowiska.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl