Strona główna

30. Zeszyty Chojnickie

30. Zeszyty Chojnickie

2015-02-02 11:02:19  |  Tekst mz, fot. Michał Włoch

Promocja okrągłego numeru zbiegła się w czasie z obchodami 95. rocznicy powrotu Chojnic do ojczyzny, które miały miejsce w sobotę 31 stycznia.

 

Wśród naukowych artykułów w „Zeszytach Chojnickich”, które punktowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, znalazły się także wspomnienia z czasów II wojny światowej spisane przez Jana Malickiego. Zwyciężył on w konkursie ogłoszonym w ubiegłym roku przez bibliotekę i ratusz. Organizatorzy zadowoleni z jego rezulatatów niedawno ogłosili drugą edycję. Jan Malicki, który urodził się i wychował w Chojnicach, wrócił do czasów swojego dzieciństwa. - Wspomnienia oparte są na obrazach i zdarzeniach, które pamięć mi przywracała – opowiadał. W tych dramatycznych okolicznościach nie zabrakło też chwil beztroski, jak pływanie czółnem po jeziorze Dybrzk z melodią „Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal” płynącą z patefonu. - Darliśmy się na całe gardło. Były to piękne chwile. Na wioskach biło serce Polski. W mieście trzeba było uważać m.in. z używaniem języka polskiego – opowiadał zwycięzca konkursu, który podkreślał swoją dumę z przynależności do Chojnic. Jako marnotrawny syn zamieszkał w nim na powrót w październiku ubiegłego roku.

W czasopiśmie znalazły się aż trzy teksty dra Jerzego Szwankowskiego. Pierwszy to Fryderyk Schiller na swojsko, czyli żartobliwy przekład ballady niemieckiego poety, którego akcja przeniesiona została w okolice Wejherowa. Kolejny to rys życia i działalności naukowej ks. Pawła Panske, wybitnego historyka Pomorza i Kosznajdra, któremu poświęcona była jesienna konferencja naukowa w Granowie, skąd pochodził.

Najobszerniejszy dotyczy historii kościelnej miasta Chojnice, czyli przepychanek między ewangelikami i katolikami. To przetłumczony tekst Nataniela Bogumiła Benwitza, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku. Aż do Londynu poszukiwania zawiodły Krzysztofa Kowalkowskiego, który szukał informacji o pilocie 300 Dywizjonu Bombowego Franciszku Chylewskim. Dzięki odnalezieniu bratanka i siostrzenicy bohatera publikacji została ona wzbogacona o archiwalne zdjęcia. Za to kolorowe musiały towarzyszyć wynikom badania populacji lęgowej zimorodka w Zaborskim Parku Krajobrazowym. Temu kto chciałby na żywo zobaczyć barwnego ptaszka, Grażyna Jaszewska podpowiada, że nie buduje gniazd, ale kopie norki w urwistych skarpach m.in. na rzece Zbrzycy, Kulawie, Młosinie i na ujściu Strugi Jarcewskiej do Jeziora Charzykowskiego. W trosce o populację gatunku nie zdradziła jednak metod badań. Te poznała dzięki specjaliście od zimorodków Romanowi Kucharskiemu. - Na 30 hektarach Parku jest 16 stanowisk – poinformowała pracowniczka ZKP.

Zbigniew Gierszewski zajął się epizodami z chojnickiego życia kaszubskiej pisarki Anny Łajming. Organizator rajdu rowerowego jej szlakiem miał okazję spotkać 96-letnią pisarkę w Pucku. Przy okazji relacji z XVI Chojnickiego Filmobrania autorstwa Sylwii Hamerskiej, Bogdan Kuffel zapowiedział, że na kolejnym gościem będzie reżyser Krzysztof Zanussi. Kinomaniacy zobaczą we wrześniu trzy jego filmy.

Przywołane artykuły stanowią tylko część zawartą w najnowszych Zeszytach. Te będą dostępne w Promocji Regionu Chojnickiego od środy, a wersja elektroniczna wkrótce powinna się znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego w Chojnicach, który wraz z Chojnickim Towarzystwem Przyjaciół Nauk jest wydawcą rocznika.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl