Strona główna

'Zeszyty Chojnickie' pod okiem recenzentów

'Zeszyty Chojnickie' pod okiem recenzentów

2013-02-01 12:16:35  |  Tekst mz, fot. Krzysztof Różycki

31 stycznia w sali obrad ratusza odbyła się promocja 27 numeru "Zeszytów Chojnickich". Znalazło się w nich ponad 20 publikacji, których autorami są: Włodzimierz Jastrzębski, Jerzy Szwankowski, Hanna Narloch, Kazimierz Ostrowski, Małgorzata Hamerska, Kamila Domozych, Katarzyna Matyszewska, Agnieszka Straburzyńska-Glaner, Leon Stoltmann, Paweł Piotr Mynarczyk, Tomasz Marcin Cisewski, Alina i Kazimierz Jaruszewscy, Mariusz Brunka, Dominik Wierski, Agnieszka Kuffel, bp Wiesław Śmigiel, Leszek Chamier Cieminski, Justyna Rymon Lipińska i Arkadiusz Guz.

 

Wprowadzenia do 27 numeru "Zeszytów Chojnickich" dokonał członek zarządu Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Paweł Piotr Mynarczyk. - Ten numer jest wyjątkowy jeszcze bardziej, bo kolegium redakcyjne stara się o punkty. Doszły dodatkowe elementy, kilka tekstów zostało zrecenzowanych przez zewnętrzynych recenzentów, by zachować jak najwyższy poziom – powiedział Mynarczyk.

Link do FLV (zeszyty.flv)

Z możliwości zabrania głosu skorzystali autorzy tekstów. Włodzimierz Jastrzębski, autor artykułu „Powiat chojnicki w latach II wojny światowej. Okupacyjna rzeczywistość w świetle akt rehabilitacyjnych Sądu Grodzkiego w Chojnicach z lat 1945 – 1950”, mówił: - Po przewertowaniu dokumentów przez habilitantów dotarłem do ogromnego materiału poznawczego dotyczącego ogromnej solidarności polskiej ludności. Chodziło o to, żeby przeżyć.

Link do FLV (zeszyty-2.flv)


Z kolei członek kolegium redakcyjnego Kazimerz Jaruszewski wraz z żoną Aliną popełnił tekst „My tu wszyscy jedną bracią. W stulecie powstania „Gazety Chojnickiej”. - Skoncentrowałem się nie tylko na samej historii, bardziej śledzę losy 8 osób, które przyczyniły się do stworzenia „Gazety Chojnickiej” . Byli to żarliwi patrioci, aż 6 z nich było ściśle związanych z Zaborami, np. Józef Chrzanowski, właściciel majątku Zbeniny – opowiadał Kazimierz Jaruszewski. Siedziba „Gazety Chojnickiej” mieściła się w budynku przy ul. Gimnazjalnej 2, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica.

"Zeszyty Chojnickie" trafią do Miejskiej Biblioteki Publicznej, bibliotek chojnickich szkół, a także do Promocji Regionu Chojnickiego, gdzie do nabycia będą od poniedziałku. Ich dokładna cena nie jest jeszcze znana (ostatni numer kosztował 32 zł). Wydawnictwo jest finansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Chojnicach.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl