Strona główna

Tylko kilka osób zainteresowanych programem ‘Mieszkanie za remont’

Tylko kilka osób zainteresowanych programem ‘Mieszkanie za remont’

2023-07-20 11:48:50  |  Angelika Ollik fot. UM Chojnice

Natomiast na liście oczekujących na mieszkanie komunalne jest około 200 nazwisk. "Połowiczny sukces".

Na zdjęciu: Wnętrze mieszkania przy ul. Grunowo (źródło:UM Chojnice)

Dokładnie 12 lipca upłynął termin składania wniosków w pilotażowym programie miejskim, tzw. „Mieszkanie za remont”. Na złożenie dokumentów był miesiąc, jednak jak się okazuje, chętnych na lokale do samodzielnego remontu nie było zbyt wielu.

- W okresie od 12 czerwca do 12 lipca wpłynęło do nas 8 wniosków, z czego 1 wniosek na etapie składania został wycofany, co daje nam w tej chwili 7 aktywnych wniosków na samoremont – informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Przypomnijmy, iż według założeń programu, skróceniu ma ulec kolejka oczekujących na lokum komunalne w Chojnicach, a takich nazwisk na liście jest ponad 200. W tym celu ZGM wytypował 7 adresów ze swoich zasobów, lecz warunkiem jest dysponowanie przez wnioskodawcę środkami na remont.

Natomiast z wniosków, które wpłynęły, aż cztery dotyczą jednego mieszkania znajdującego się przy ul. Grunowo, kolejne dwa dotyczą adresu przy ul. Kościuszki, a w ostatnim z nich wnioskodawca wykazuje zainteresowanie lokalem przy ul. Warszawskiej.

- Myślę, że ten etap pierwszy, czyli składanie wniosków zakończył się jakimś połowicznym sukcesem, bo nie mamy tutaj jakiegoś natłoku, jeżeli chodzi o ilość osób chętnych na samoremot. Tym bardziej, że 4 z 7 mieszkań w ogóle nie znajdują chętnych na ten remont – komentuje wiceburmistrz.

Aktualnie Wydział Komunalny w chojnickim UM zbiera dodatkowe informacje dotyczące dochodów wnioskodawców i po tym etapie nastąpi oglądanie mieszkań, a także przedstawienie jeszcze raz dokładnego zakresu wymaganych robót. Po oględzinach wnioski zostaną rozstrzygnięte przez komisję społeczną, która zdecyduje według kryteriów zawartych w uchwale Rady Miejskiej, komu przyznać dane mieszkanie.

- Po podpisaniu umów na remont, a potem po odbiorach przystąpimy do weryfikacji programu, zastanowimy się czy ten program będziemy kontynuować w takim trybie w jakim jest teraz, czy będzie to okres zamknięty na składanie wniosków, czy okres otwarty, czyli w ciągu roku będzie mógł każdy złożyć ten wniosek na mieszkanie, i czy nie rozszerzymy potencjalnych osób, które mogłyby dokonać remontu na osoby spoza listy oczekujących na mieszkanie – mówi zastępca burmistrza.

Okazuje się również, że wśród wszystkich osób, które złożyły wniosek do programu, tylko jedna z nich pracuje. - Reszta żyje z różnej formy pomocy społecznej, czyli zasiłków, dodatków, czyli są to osoby w większości niepracujące. Nie wiem czy do końca świadome zakresu jaki trzeba włożyć, żeby to mieszkanie było zdatne do użytku i można było potem podpisać po odbiorach umowę na najem długoterminowy - dodaje wiceburmistrz Kopczyński. Dodajmy, że szacunkowe koszty remontów mieszkań, o które ubiegają się wnioskodawcy, wahają się od 40 tys. do 90 tys. złotych.

Więcej o temacie:

Ruszył pilotażowy program 'Mieszkanie za remont'

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl