Strona główna

Oświadczenie lustracyjne Szlangi nie budzi wątpliwości

Oświadczenie lustracyjne Szlangi nie budzi wątpliwości

2017-06-19 11:06:36  |  Agata Wiśniewska

- Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Gdańsku dokonało weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Antoniego Szlangi, wskazując, że po 1954 r. ORMO w rozumieniu Ustawy lustracyjnej nie jest uznane za organ bezpieczeństwa publicznego, to znaczy, że Antoni Szlanga nie popełnił kłamstwa lustracyjnego w rozumieniu ustawy lustracyjnej - informuje dr Marcin Wałdoch. Prezes stowarzyszenia Arcana Historii niespełna trzy tygodnie temu zarzucił przewodniczącmu rady miejskiej kłamstwo lustracyjne publikując wniosek Szlangi o przyjęcie do ORMO. Dzisiaj za pośrednictwem swojego bloga dzieli się z mieszkańcami odpowiedzią z IPN-u.

 


"Przedmiotowe oświadczenie złożone w 2008 r, w związku z pełnieniem funkcji radnego, w którym wymieniony stwierdził, że nie pracował, nie pełnił śłużby i nie był współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa w rozumieniu ustawy lustracyjnej, zostało już zweryfikowane. Prokurator OLB w Gdańsku zarządzeniem z dn. 16.09.2011 r. postanowił o pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości, co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą. Jednocześnie, informacyjnie należy dodać, ż w świetle obowiązujących przepisów, zarówno MO jak i ORMO w okresie po 14 grudnia 1954 r. tj. po likwidacji MBP i powołaniu MSW oraz K. ds.BP, nie były organami bezpieczeństwa państwa w rozumieniu ustawy lustracyjnej" - pisze p.o. dyrektora Biura Lustracyjnego w Warszawie prokurator Edyta Karolak.

Zdaniem Marcina Wałdocha nie zmienia to jednak faktu, że Antoni Szlanga nie ujawnił swej przynależności do ORMO, choć zgodnie z obecną ustawą lustracyjną nie był do tego zobowiązany. - Oznacza to, że celnie wskazany przez mnie problem, nie ujawniania w oświadczeniu lustracyjnym przez osoby takie jak Antoni Szlanga przynależności do aparatu bezpieczeństwa PRL jest w rzeczywistości społecznej zjawiskiem, które występuje. Ci ludzie nie powinni pełnić funkcji społecznych, pracować w administracji publicznej i instytucjach państwowych bez wiedzy społeczeństwa o ich przeszłości - mówi prezes AH.


W systemie sejmowym jest już interpelacja ws. nowelizacji ustawy lustracyjnej, którą złożyła poseł Dorota Arciszewska - Mielewczyk. - Jej treść będzie wkrótce dostępna - zapewnia Marcin Wałdoch będący zarazem asystentem społecznym posłanki PiS.

Przewodniczący rady miejskiej dziś nie chciał komentować sprawy, ale zapowiedział, że publicznie odniesie się do niej za tydzień podczas sesji.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl