Strona główna

PChS pisze listy do burmistrza

PChS pisze listy do burmistrza

2013-01-26 10:00:33  |  oprac. je, fot. mz

Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność wystosowało do burmistrza Arseniusza Finstera dwa listy otwarte. Porusza w nich problem badań antymobbingowych w placówkach oświatowych oraz niedopuszczenia do prac w komisji grantowej Marcina Wałdocha.

„W związku z zapowiedzią przeprowadzenia sondy wśród pracowników szkół podległych miastu wnosimy o zlecenie tego zadania podmiotowi zewnętrznemu, wyspecjalizowanemu w takiej problematyce. W szczególności za wysoce niestosowne uważamy zakreślenie problematyki do wyłącznie stwierdzenia preferencji badanej grupy zawodowej pod względem jej oczekiwań w zakresie ewentualnego wdrożenia procedur antymobbingowych w placówkach oświatowych. W świetle obowiązujących regulacji pracodawca ma obowiązek prawny podjęcia działań ukierunkowanych na zwalczanie mobbingu. Nie pyta się zatem pracownika, czy z patologiami należy walczyć, bo o tym zdecydował już sam ustawodawca. Natomiast powinno się zapytać pracownika czy zaznał mobbingu osobiście lub był jego świadkiem w placówce, w której pracuje.

Ponadto ze względu na delikatny charakter całego przedsięwzięcia należy zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie profesjonalnego sposobu przeprowadzenia czynności sondażowych. W tym zakresie, wobec jednoznacznego stwierdzenia burmistrza Chojnic, iż nie stwierdza on żadnego mobbingu, podległa mu administracja oświatowa powinna przekazać czynności opracowania ankiet, ich prezentacji i oceny instytucjom zewnętrznym. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, iż cała procedura przybierze postać czynności realizowanych na z góry określone zamówienie zwierzchnika.

Proponujemy, aby skorzystać z doświadczenia którejś z ogólnopolskich organizacji bądź instytucji antymobbingowych, np. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego
w Gdańsku lub Centrum Antymobbingowe AkKo z siedzibą we Wrocławiu. Wypracowały one bowiem skuteczne sposoby ankietowania, metodologię i inne elementy profesjonalnego ustalania stanu faktycznego w badanych placówkach. Z kolei ich ponadlokalny charakter zapewni bezstronność realizowanych czynności kontrolnych.”

 

„Stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność zwraca się z zapytaniem o powody decyzji o niedopuszczeniu do pracy w komisji konkursowej ds. opiniowania w otwartych konkursach ofert na dotacje z budżetu Miasta Chojnice w formie wsparcia na realizację zadań publicznych Miasta Chojnice w 2013 r. pana Marcina Wałdocha. Ze zdziwieniem przyjmujemy informację, że osoba, która była przez Pana w ubiegłym roku chwalona za swój udział w pracach komisji, nie znalazła się obecnie w jej składzie. Niepokoimy się również o los zaproponowanej przez p. Wałdocha i przyjętej przez komisję metody podziału środków w zakresie zadań publicznych w kulturze. Biorąc pod uwagę Pańską deklarację o transparentności Samorządu liczymy na wyczerpującą i merytorycznie uzasadnioną odpowiedź.”

Z poważaniem

W imieniu stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność

Przewodnicząca Barbara Strzałkowska

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl