Strona główna

Z gliną za pan brat!

Z gliną za pan brat!

2016-10-20 16:13:44  |  Dominik Dykier

Uczestnicy projektu „Jak przódë w Swòrnëgacach garczi lepilë” nabrali rozpędu. Mimo zakończenia części praktycznej zadania, w dalszym ciągu przekazują swoje umiejętności dzieciom i młodzieży.


Początek przygody z gliną, mieszkańcy sołectwa rozpoczęli w maju, kiedy to projekt wystartował. Beneficjenci przeszli szereg warsztatów i pokazów, by poznać i doskonalić techniki i metody wykorzystania gliny. Po wielu zajęciach wylepiania, wyklejania i toczenia na kole, przyszedł czas wypalenia i zdobienia wyrobionych przedmiotów z użyciem przeróżnych szkliw. Prawdziwym sprawdzianem umiejętności było wytworzenie ogromnych dzbanów, które docelowo już wkrótce przyozdobią obejście Wiejskiego Domu Kultury.


Dalsza część projektu przewidywała współpracę międzypokoleniową. Założeniem zadania były 4 wspólne warsztaty na przełomie września i października. Uczestniczyli w nich członkowie projektu - w roli prowadzących, oraz 30 osób spośród dzieci i młodzieży uczęszczających do miejscowej szkoły. Beneficjenci wyszli jednak z założenia, że w takie „żywe lekcje” powinni zaangażować się wszyscy uczniowie, bo jest to nie tylko nauka rzemiosła, ale też świetna zabawa.


Stąd też ceramicy amatorzy jeszcze kilkukrotnie spotkają się z młodymi ludźmi. Najbliższe wspólne zajęcia odbędą się 25-go października w Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach.


Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „AKOLADA” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach, wspierany i współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – FIO 2016.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl