Strona główna

Prawybory 2016

Prawybory 2016

2016-10-04 10:25:02  |  oprac. (aw)

Mimo, że następne wybory samorządowe dopiero za dwa lata Projekt Chojnicka Samorządność już teraz zaprasza osoby pełnoletnie do udziału w głosowaniu. - Sondaż popularności pozwoli wyrazić mieszkańcom Chojnic i gościom aktualne preferencje i co najważniejsze, mamy nadzieję zwiększy zainteresowanie bieżącym życiem publicznym w naszym kraju - mówi Kamil Kaczmarek ze stowarzyszenia. Prawybory odbędą się na Starym Rynku w najbliższą sobotę tj. 8 października w godz. 10-15, na 16. przewidziano prezentację wyników.- Organizowanie „święta demokracji” raz na 4-5 lat to za mało, jeśli mamy na celu budowanie prawdziwej demokracji opartej na uczestnictwie obywateli w procesie sprawowania władzy - mówi Kamil Kaczmarek z PChS-u.  W latach ubiegłych organizowane przez stowarzyszenie prawybory trafnie przedstawiały tendencje wśród wyborców. - W ostatnich latach udało się nam „przewidzieć” wysoki wynik PSL w wyborach samorządowych, remis PO i PiS w wyborach do parlamentu Europejskiego, zwycięstwo Andrzeja Dudy i wygraną PiS w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych. Mamy nadzieję, że także najbliższe wybory wskażą aktualne nastroje wyborców. Sondaże publikowane są na bieżąco przez wiele różnych pracowni badawczych, symulacja wyborów z kartą wyborczą w ręku to jednak dużo ciekawsza forma wyrażenia własnej opinii na temat zmian zachodzących w naszym kraju i regionie.

Stowarzyszenie obywatelskie ma nadzieję, że organizowane rokrocznie prawybory wpiszą się na stałe w tradycję naszego miasta i przyczynią się do podniesienia frekwencji, która ma niebagatelne znaczenie. W wyborach europarlamentarnych jest wręcz kluczowa. Od aktywności obywateli w danym regionie zależy bowiem nie tylko kto reprezentował będzie nas w Brukseli, ale także to, jak wielu będziemy mieli reprezentantów. - Frekwencja decyduje też pośrednio o tym ilu posłów z regionu zasiada w sejmie, a większość z nas pamięta okres, kiedy Chojnice mogły szczycić się trzema posłami. Taka reprezentacja byłaby pożądana z punktu widzenia interesów miasta i regionu.

- Udział w naszej zabawie potwierdziło już większość komitetów, które mieszkańcom Chojnic zaprezentują swój program. Będzie również możliwość spotkania ciekawych osób, podyskutowania ważnych dla mieszkańców spraw z osobami zajmującymi się polityką i tworzeniem prawa. Mamy nadzieję, że dzięki temu, że nie jesteśmy w okresie gorącej kampanii będzie więcej czasu na rzeczową dyskusję i spokojną rozmowę, a nie tylko irytującą czasem agitację - zaznacza Kaczmarek.

Głosowanie ma mieć  charakter otwarty. - Nie będziemy ograniczać się do mieszkańców gminy, czy powiatu, jedynym wymogiem, tak jak w latach ubiegłych będzie pełnoletność. Głosować będziemy na karcie, na której znajdą się nazwy 8 wiodących w sondażach ugrupowań politycznych, ale pod nr 9 będzie także możliwość wskazania innego ugrupowania - pełna dowolność.


Plan Prawyborów - 8 października 2016

godz. 10.00 Uroczyste zaplombowanie urny do głosowania i rozpoczęcie prawyborów w namiocie na Starym Rynku.

godz. 10-15 Prezentacja poszczególnych komitetów mieszkańcom Chojnic.

godz. 13.00 Debata w sali obrad ratusza (ul. Stary Rynek 1) poświęcona problemom „Polski powiatowej”, mniejszym ośrodkom miejskim z dala od aglomeracji, problemom polskiej demokracji, opinii ugrupowań na temat konieczności lub nie zmiany obecnej konstytucji, ordynacji wyborczej, frekwencji, postulowanej dwukadencyjności władz samorządowych wyborczej i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

godz. 15.00 Zakończenie głosowania, rozpoczęcie liczenia głosów w obecności przedstawicieli komitetów.

Około godz 16.00 zostaną zaprezentowane wyniki prawyborów.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl