Strona główna

Czy burmistrz popełnił przestępstwo?

Czy burmistrz popełnił przestępstwo?

2014-08-20 19:07:36  |  Tekst i fot. mz

Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez burmistrza Arseniusza Finstera. Prawnik Mariusz Brunka uważa, że włodarz nadużywa władzy, kiedy za pośrednictwem prokuratury zdobywa dane internautów wypisujących komentarze nieprzychylne władzy, a następnie do nich dzwoni, zamiast wnieść oskarżenie prywatne i czekać na sądowe rozstrzygnięcie.

- To nie są tylko pogadanki z samym delikwentem. Pan burmistrz zna różne sposoby oddziaływania także na otoczenie tych osób. Potrafi rozmawiać z przełożonymi, z pracodawcami, z członkami rodzin takich osób. To po prostu jest nienormalne – mówi Mariusz Brunka, kontrkandydat na stanowisko burmistrza. Zdaniem działaczy z Projektu Chojnicka Samorządność, pozyskiwanie IP przybrało masowy charakter, a w zaledwie jednym przypadku zakończyło się sądem. Do tego Arseniusz Finster pod swoimi wnioskami przybija urzędową pieczęć. A że ze swoim sposobem działania nie kryje się, a nawet opisuje podczas konferencji prasowej, to adwersarzy upewniło, by złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w prokuraturze chojnickiej. Tej samej, z której dane internautów otrzymuje włodarz. - Liczymy na to, że prokuratura poważnie to potraktuje ze względu na obywateli i własny wizerunek – podkreśla członek PChS.

W ocenie Brunki zachowanie burmistrza wyczerpuje znamiona określone w art. 231 § 1 i 2 kodeksu karnego: - Swoimi działaniami ten funkcjonariusz publiczny, przekraczając swoje uprawnienia, działa na szkodę interesu publicznego i prywatnego obywateli w celu osiągnięcia korzyści osobistej. Taką ścieżkę postępowania wskazało nawet Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Działania burmistrza adwersarze nazywają krótko - zwalczaniem krytyki społecznej. Sami zresztą takową uprawiają. Co innego jednak, gdy w grę wchodzi łamanie prawa, ale o tym decyduje sąd. - Nie bronię wpisów, które miałyby zniesławić – zastrzega prawnik. A w jednym ze znanych mu przypadków, kiedy burmistrz pozyskał IP, komentarz nie odnosił się nawet do jego osoby. - Nie można wykorzystywać procedur prawnych do tego, żeby na obywateli oddziaływać w sposób niezgodny z prawem – argumentuje. PChS podkreśla, że każdy ma prawo do prywatności,  w tym do publikowania pod pseudonimem lub anonimowo.

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl