Strona główna

Pożegnanie z nutą goryczy  (FOTO)

Pożegnanie z nutą goryczy (FOTO)

2024-04-09 14:43:34  |  Angelika Ollik

Radni powiatowi dokonali podsumowania VI kadencji, podczas którego padły podziękowania, ale i także gorzkie słowa. Okazało się, że nie wszyscy mieli takie samo zdanie na temat współpracy, co z kolei doprowadziło do ostrej wymiany zdań pomiędzy niektórymi członkami rady.

Na zdjęciu: Radna Mirosława Dalecka oraz radny Marek Rodzeń

Historyczna kadencja

W ubiegłym tygodniu (4.04.) Rada Powiatu Chojnickiego VI kadencji spotkała się po raz ostatni, aby podsumować swoją działalność. I tak, w latach 2018-2024 rajcy odbyli 40 sesji, podczas których podjęli łącznie 464 uchwały.

- Historyczna kadencja pod każdym względem można powiedzieć, bo najdłuższa kadencja w historii samorządu terytorialnego 5,5 roku, ale też kadencja, która przeplatała się nieszczęściami, które podziały się na całym świecie, czyli pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie. Wspominam o tym, bo w dużej mierze one determinowały też naszą pracę – zaznaczył starosta Marek Szczepański w swoim przemówieniu. Samorządowiec podkreślał także historyczne kwoty w budżecie. – W ciągu 5 lat dochody kształtowały się na poziomie 1,2 mld złotych i również wydatki na tym samym poziomie. Takich kwot nigdy nie było, a mam nadzieję, że będziemy dalej podbijać ten sufit i będzie dużo więcej. Jeżeli chodzi o wydatki, to również 1,2 mld zł, ale co najistotniejsze wydatki majątkowe to jest kwota 260 mln zł w ciągu 5 lat. Warte zauważenia jest również to, że w tej kadencji spłaciliśmy także 15 mln zł kredytu – wyliczał starosta.

Pytania i brak odpowiedzi

Jednak jeszcze przed podsumowaniami i podziękowaniami, w punkcie „Wnioski i oświadczenia radnych” ze strony niektórych rajców padło kilka pytań i gorzkich słów.

- Jakie były szczególne obowiązki, że nie był pan w stanie w ciągu 2 tygodni odpowiedzieć na moje zapytania i interpelacje? Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym powinien pan wyczerpująco odpowiedzieć na moje pytania, a nie przysłać mi informacje, które świadczą o tym, że odpowiedź w późniejszym terminie otrzymam, ponieważ obecnie jest duże obciążenie pracą. W ciągu 5,5 lat takich informacji nie otrzymywaliśmy, czy w związku z tym nie chciał mi pan odpowiedzieć na być może trudne pytania dotyczące dodatków specjalnych dla członków zarządu i innych osób? Być może są tak wysokie dodatki specjalne, że pan nie chciał odpowiedzieć – dociekała radna Mirosława Dalecka, która zapytanie miała także w kwestii zaległych urlopów członków zarządu. – Nie sądzę, że urzędnicy tutaj nie są w stanie odpowiedzieć na tak proste pytania. Nie chciałabym tutaj, żeby pan pokazywał, że urząd jest niewydolny czy nie ma transparentności.

- Urząd jest jak najbardziej wydolny, pracuje i na interpelacje odpowiadaliśmy w terminie. Natomiast bardzo dziwna rzecz się stała, że nagle do urzędu zaczął wpływać nawał interpelacji i zapytań, bo pani nie jest jedyną radną, jest 21 radnych i różni radni składają interpelacje, które często wymagają dużej pracy jeżeli chodzi  o przygotowanie odpowiedzi - kontrował w odpowiedzi starosta. – Dlatego podjąłem taką decyzję, że wszystkie interpelacje, które wpływają w takim szczególnym okresie, państwo wiecie dokładnie o co chodzi, będą pracownicy i wydziały merytoryczne przygotowywać odpowiedzi, ja czytam te projekty, koryguję jeżeli tego wymagają i te odpowiedzi będą do państwa kierowane w piśmie. Ten nawał dotyczy  szczególnego okresu, pani ma tą wiedzę, kadencja trwa do końca kwietnia, będzie mogła pani odnieść się do tego.

W temacie zaległego urlopu dopytywał także radny Mariusz Pokrzywinski. – Mam takie pytanie do pana starosty, to ile tego urlopu wypoczynkowego ma pan niewykorzystane?Mamy punkt oświadczenia i wnioski, to było oświadczenie, czy to był wniosek? – padło w odpowiedzi ze strony starosty, który zapewnił jednak, że odpowiedź trafi do radnego w formie pisemnej.

Lista zarzutów i negatywna ocena

Natomiast sporo do zarzucenia zarządowi powiatu miał radny Maciej Jakubowski, które swoje podsumowanie kadencji przedstawił w formie oświadczenia. – Są sprawy, które nie pozwalają mi pozytywnie ocenić naszej współpracy. Jednym z takich tematów jest temat rocznych stawek za zajęcia pasa drogowego przez urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne w naszym powiecie – mówił racja, który wskazał, że składał interpelację w sprawie przeprowadzenia analizy objęcia sieci wodno-kanalizacyjnej preferencyjną stawką, a także składał projekt uchwały. – Chciałbym na tej sali zaznaczyć, że brak chęci przedstawienia radzie powiatu proponowanej uchwały uważam za rzecz skandaliczną i nielicującą z powagą urzędu jaki w bieżącej kadencji pan sprawuje – zaznaczył Jakubowski. Rajcy nie spodobały się także niektóre wypowiedzi udzielone przez starostę podczas ostatniej konferencji prasowej. – Podczas tej konferencji, którą z uwagą wysłuchałem, negowanie ugrupowań kontrkandydujących do rady powiatu w wyborach na terenie szkoły jest nie na miejscu. Na liście zarzutów przedstawionych przez Jakubowskiego znalazło się również kilka innych rzeczy, m.in. sposób współpracy  samorządów, ale nie tylko. – Kolejna sprawa, która nie daje mi spokoju, to przyznawanie nagród i rozdawanie pieniędzy z naszego budżetu bez uzgodnienia z radą powiatu, a wręcz poza jej plecami. Mało przejrzyste jest chociażby przyznawanie corocznych nagród „dokonania roku” członkowi kapituły, jak dla mnie jest to niedopuszczalne – podkreślał radny.

- Jeżeli chodzi o uchwałę w sprawie zajęcia pasa drogowego, to odpowiadałem wielokrotnie, że mamy inne poglądy na ten temat. Ja jako odpowiedzialny za budżet powiatu, za przychody powiatu, nie będę podejmował czynności, które te przychody uszczuplają – argumentował starosta wywołany do odpowiedzi. – Jeżeli chodzi o projekt, który pan składał, mówił pan tutaj o powadze urzędu, to ja panu odpowiem, że bardzo mi przykro, że tak nieudolnie składał pan ten projekt uchwały kilkukrotnie. Jeżeli ta uchwała nie odpowiada wymogom formalnym, to niech pan nie oczekuje, że ktoś za pana wykona tę robotę. Pan siedzi tu 5 rok, bierze za to dietę, niech pan wykonuje kompetencje radnego w sposób prawidłowy. Starosta tłumaczył również, dlaczego wypowiadał się w sprawie komitetów wyborczych. – Niezręcznie odpowiadać mi na pytanie polityczne, ale takie pytanie padło. Pozwoliłem sobie na nie odpowiedzieć i tyle. W odpowiedzi radny Jakubowski wskazywał, że takiej wypowiedzi można było uniknąć, a projekt uchwały przygotowywał prawnik. – Jeżeli chodzi o nazwanie mnie nieudolnym radnym, to ja w takim razie muszę skonsultować to z prawnikiem, który mi przygotowywał ten projekt i też przekażę mu, że to on jest nieudolny. W mojej opinii, jak się chce znaleźć dziurę w całym, to się znajdzie.

Auto do celów (nie)prywatnych

Z kolei radny Sławomir Rząska wystąpił z wnioskiem w sprawie służbowego auta starosty. – Wczoraj ukazał się taki artykuł w gazecie pt. „Starosta nie może wykorzystywać auta do celów prywatnych” i po tym artykule część starostów, bo tu chodzi o RIO, które wydało taką opinię w Białymstoku, rozwiązuje takie umowy i chciałem taki wniosek postawić, żeby pan starosta również tą umowę i nie wykorzystywał samochodu do celów prywatnych – apelował rajca. Jednak jak wskazał mec. Krzysztof Malinowski obecny na sesji – nie ma wiążącej wypowiedzi w tym zakresie sądów administracyjnych, które by pozwoliły na przyjęcie, czy tego rodzaju interpretacja jest powszechna czy jednostkowa. – A opieranie się wyłącznie na jednej interpretacji, 1 z 16 jednostek organizacyjnych nadzorujących od strony finansowej samorząd wydaje się nie być właściwym elementem do interpretacji przepisów prawa dotyczących zarządzania mieniem komunalnym – wskazywał mecenas.

Finalnie radni podsumowali swoją współpracę w mijającej kadencji, a głos zabrali przewodniczący klubów: Wojciech Rolbiecki z Prawa i Sprawiedliwości, który podkreślał wkład urzędników w pracę rady oraz wiceprzewodnicząca rady Bożena Stępień w imieniu klubu „Razem dla powiatu” oraz KO, która z kolei apelowała o większą ilość "zielonych" inwestycji. Podziękowania złożył także przewodniczący Rady Powiatu Chojnickiego, Robert Skórczewski. – Byliście państwo inicjatorami bardzo wielu działań, zgłaszając propozycje i pomysły na wielu płaszczyznach za co bardzo dziękuję - podkreślał. Radni otrzymali także pamiątkowe upominki, a ostatnie posiedzenie zakończyli wspólnym zdjęciem.

Fot. Starostwo Powiatowe w Chojnicach

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl