Strona główna

‘Mieszanie kościoła z polityką, polityki z kościołem'

‘Mieszanie kościoła z polityką, polityki z kościołem'

2023-04-06 14:46:38  |  Angelika Ollik

Na sesji Rady Powiatu rozgorzała dyskusja w kwestii przyjmowania wspólnego stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.


Podczas dzisiejszej (06.04.) sesji Rady Powiatu Chojnickiego, jednym z punktów podczas obrad było przyjęcie wspólnego stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Jednak nie wszyscy radni byli tutaj zgodni.

- Ponieważ radni reprezentują wszystkich mieszkańców powiatu, konstytucja zaś przyznała każdemu z nas wolność sumienia i religii, wobec powyższego nikt z nas nie może być zobowiązany do ujawniania swojego światopoglądu, przekonań lub wyznania. Reprezentujemy mieszkańców różnych wyznań, o różnych przekonaniach religijnych, często odmiennych od naszych. Dlatego też nie czujemy się uprawnieni do zajmowania stanowiska w tej sprawie i nie chcemy takiego stanowiska zajmować na tej sali – w imieniu klubu „Razem dla powiatu” odczytała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Bożena Stępień.

Z kolei odmienny pogląd miał radny Marek Rodzeń. – Jestem zdziwiony, że nie będziecie państwo zajmować stanowiska nad szkalowaniem człowieka, który nawet jeżeli ktoś jest osobą niewierzącą, ale człowieka który doprowadził nam ten kraj do wolności i tego co mamy dzisiaj, że możemy tutaj wspólnie siedzieć i być w samorządzie, i głosować zgodnie ze swoim wyborem. Radny stwierdził również, iż zarzuty postawione w dokumencie wyemitowanym przez TVN zostały rozwiane przez telewizję Polsat. – Są to typowe kłamstwa ubeckie i myślę, że powinniśmy wspólnie zagłosować za tym człowiekiem. Podobnie uważał radny Wojciech Rolbiecki. - Mamy demokrację, można głosować zgodnie ze swoich sumieniem, wyborcy nas ocenią. Ja zagłosuję za, bo uważam, że święty Jan Paweł II jest ważną postacią dla świata.

Natomiast radny Maciej Jakubowski dodał, że jest dumny z bycia dyrektorem szkoły noszącej imię Jana Pawła II i nie rozumie decyzji klubu „Razem dla powiatu”. – Jestem zdziwiony, że nasza Polska w tak złym kierunku zmierza. Radna Mirosława Dalecka również podkreśliła, że z dumą zagłosuje za stanowiskiem.

Dyskusję podsumował przewodniczący Rady, Robert Skórczewski.Nie ukrywam, że większość radnych z naszego klubu uważa, że mieszanie kościoła z polityką, polityki z kościołem robi największą szkodę dla naszej wiary i naszego kościoła, ale to jest każdego osąd indywidualny, i każdego wybór osobisty.

Z 20 radnych obecnych dzisiaj na sesji, zaledwie 8 zagłosowało „za”. Stanowisko zostało przyjęte.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl