Strona główna

Weekendowy atak zimy uszczuplił budżet powiatu chojnickiego o 130 tys. złotych

Weekendowy atak zimy uszczuplił budżet powiatu chojnickiego o 130 tys. złotych

2022-11-25 07:30:00  |  Angelika Ollik

Radni podczas sesji Rady Powiatu dopytywali także o poziom zadowolenia Zarządu Powiatu z jakości odśnieżania, a także o sposób rozliczania z tej usługi.

Miniony weekend dał się we znaki zarówno kierowcom jak i zarządcom dróg. Spora ilość śniegu, która w szybkim tempie zaległa na jezdniach, stanowiła znaczne utrudnienie w ruchu drogowym. O jakość odśnieżania w powiecie chojnickim dopytywała radna Mirosława Dalecka podczas wczorajszej (24.11.) sesji Rady Powiatu zdumiona informacją o kwocie jaką już pochłonęło zimowe utrzymanie dróg. - Wydano przez weekend 130 tys. złotych na odśnieżanie dróg powiatowych i chciałabym wiedzieć, czy jesteście państwo z zarządu zadowoleni z działań służb usuwających skutki zimy w tym okresie. Radną interesował również budżet przeznaczony  do końca roku na walkę z zimę na drogach.

Starosta chojnicki Marek Szczepański wywołany do odpowiedzi przyznał, że faktycznie faktury opiewały na 130 tys. złotych. A co z jakością?  – Jeżeli chodzi o zadowolenie i użytkowników dróg, no i mieszkańców pewnie nie jest wystarczające. Mamy przyjęte pewne standardy i już wielokrotnie na tej sali padały sformułowania, że jest niewystarczające są kwoty, że jakość odśnieżania jest niezbyt dobra, użytkownicy dróg chcieliby, żeby były drogi czarne tak jak jest jesienią, to jest właściwie niemożliwe.

Natomiast budżet na sezon zimowy w tym jak i przyszłym roku, to kwota rzędu 3 mln 159 tys. złotych. – Środki są zabezpieczone i je mamy, także tutaj zagrożeń nie ma – podkreślał starosta. – Natomiast odśnieżanie było tak według standardów, które zostały przyjęte.

Radny Wojciech Rolbiecki z kolei chciał wiedzieć jak rozliczana jest usługa odśnieżania. – Częściowo są to roboczogodziny, które jadą, a częściowo jest to materiał, który jest używany czy do sypania itd. – tłumaczył starosta. Dodał również, że zależy to od tego, czy jest wykonywana wyłącznie usługa odśnieżania, czy może odśnieżania i posypywania dróg, oraz jaki materiał jest używany – sól czy piasek, czy może mieszanka.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl