Strona główna

Nowe ustalenia w sprawie lokalizacji wiatraków na terenie gminy Chojnice

Nowe ustalenia w sprawie lokalizacji wiatraków na terenie gminy Chojnice

2023-02-08 12:10:42  |  Angelika Ollik

Francuski inwestor po raz kolejny odwiedził Urząd Gminy w Chojnicach.

Na zdjęciu od lewej: wicewójt Janusz Szczepański i wójt Zbigniew Szczepański

Terenem gminy Chojnice zainteresowała się już jakiś czas temu francuska firma. Mianowicie, inwestorzy w naszym regionie chcieli postawić aż 104 wiatraki, ponieważ z ich analizy wynika, że panuje tu dobra wietrzność warunkami przypominająca tę nad polskim morzem. Taka inwestycja miałaby być korzystna i dla urzędu (który otrzymywałby spory podatek), i dla rolników (na gruncie których miałyby te urządzenia stać), i dla mieszkańców (perspektywa wykupu udziałów). Słowem dla wszystkich poza krajobrazem, bo ten stanowczo by się zmienił. Wójt Zbigniew Szczepański jednak zapowiedział, że aż na setkę wiatraków nie pozwoli.

W ubiegłym tygodniu inwestorzy z Francji ponownie odwiedzili Urząd Gminy w Chojnicach i jak przyznaje włodarz gminy, perspektywa postawienia wiatraków coraz bardziej się oddala. Na przeszkodzie stoi m.in. procedowana w sejmie tzw. „ustawa wiatrakowa” i wprowadzona w niej poprawka zwiększająca odległość urządzeń od zabudowy mieszkalnej z 500 metrów do 700 metrów.

- Powoduje to, że ok. 45% powierzchni kraju predestynowanej do lokalizacji wiatraków w stosunku do 500 metrów odpada. Z tych terenów uwzględniających tę zabudowę mieszkaniową 500, a 700 metrów ta powierzchnia potencjalnego zainwestowania obniża się o ok. 45% - tłumaczy włodarz. – Przy analizie tylko urbanistycznej, nie decyzji środowiskowej, nie raportu oddziaływania na środowisko, wyszło 69 wiatraków. Natomiast w analizie uwzględniającej 700 metrów to wychodzi ok. 40 wiatraków. Z tych 40 w analizie urbanistycznej no może będzie 20, my nie wiemy, bo to dopiero z analizy będzie wynikało.

Ponadto, jeżeli inwestor podejmie decyzję o budowie wiatraków, to wykonanie potrzebnej dokumentacji i uzyskanie pozytywnych opinii oraz raportów zajmie minimum 4 lata. Nie obędzie się także bez konsultacji społecznych – podkreśla wójt i dodaje, że „nasze wsie nie mogą być w lesie wiatraków”.

Przeczytaj także:

Ponad 100 nowych wiatraków na terenie gminy Chojnice

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl