Strona główna

Czy niższy podatek mieszkaniowy stanie się faktem?

Czy niższy podatek mieszkaniowy stanie się faktem?

2019-03-21 16:35:25  |  Anna Zajkowska

Podczas jutrzejszego (22.03) kolegium rady i sołtysów rozgorzeje zapewne dyskusja na temat interpelacji złożonej podczas sesji z 28 lutego przez Ludwikę Pokojską. Radna apelowała by mieszkańcy posiadający ekologiczne ogrzewania, a tym samym nie produkujący drogiego w utylizacji popiołu węglowego, mieli upust od podatku śmieciowego i mieszkaniowego. - Jestem za, by te osoby płaciły mniej – mówi Zbigniew Szczepański.


- Są mieszkańcy, którzy nie produkują popiołu, a płacą na równi z tymi co go mają. Myślę, że dobrym rozwiązaniem byłoby, gdyby ta pierwsza grupa mieszkańców posiadała upust od podatku, od mieszkania. To nie jest duża kwota – argumentowała Ludwika Pokojska.

Wójt przyznaje, że już dwa lata temu postulował u radnych by mieszkańcy gminy, którzy opalając swoje domy korzystają tylko z ekologicznych rozwiązań, nie płacili podatku mieszkaniowego. Wtedy projekt nie przeszedł, bo jak wyjaśnia włodarz, "pojawiało się wiele głosów sugerujących, że rozwiązanie to jest niesprawiedliwe względem osób, które z powodu braku gazociągów w ich sołectwach nie mają możliwości przyłączenia się do nich".

Teraz radna Pokojska postuluje by gospodarstwa domowe, które korzystają z błękitnego paliwa lub kotłów np. na pellet, miały 50 procentowy upust od podatku śmieciowego i mieszkaniowego. Rozporządzenie takie miałoby wejść w życie wraz z początkiem roku 2020. - To 50 procent to jest dobra propozycja. Jeśli ktoś pali węglem lub miałem, gdzie ten popiół musi być wywożony do Zakładu Zagospodarowania Odpadami, to będzie musiał płacić całą kwotę. Ale jeśli ktoś ma popiół drzewny to może go zagospodarowywać we własnym zakresie, np. wymieszać z kompostownikiem i stosować jako nawóz – wyjaśnia Zbigniew Szczepański.

Włodarz podkreśla, że jest za obniżeniem podatku mieszkaniowego dla dbających o ekologię również dlatego, że dla gminy nie jest to duża strata finansowa. Obecnie omawiana opłata wynosi 60 gr od metra kwadratowego budynku mieszkalnego. - Ten podatek to jest chyba 250 tys. zł. Sieć gazowniczą ma na dziś ¼ mieszkańców. Ubytek finansowy byłby z tego tytułu nieznaczny. A może zachęci innych mieszkańców do przyłączenia się do gazociągów? - dywaguje włodarz.

Podkreśla jednocześnie, że na pewno nie ulegnie zmniejszeniu podatek śmieciowy. - Ustawa nie dopuszcza różnicowania kwot w zależności od mieszkańca. To jest solidarnościowy podatek, który płacą wszyscy taki sam – mówi.

O tym czy niższy podatek mieszkaniowy na terenie gminy Chojnice zostanie wcielony radni zagłosują najprawdopodobniej podczas najbliższej sesji. Ta odbędzie się w piątek 29 marca o godz. 10.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl