Strona główna

Ceny biletów MZK wzrosną

Ceny biletów MZK wzrosną

2022-05-11 08:43:56  |  Angelika Ollik fot. pexels.com

Decyzję w tej sprawie podejmą radni miejscy na sesji w ratuszu 16 maja, jednak pomysł może być nieuniknioną koniecznością, ze względu na problemy finansowe Miejskiego Zakładu Komunikacji. Miejski transport przygotowuje się także do wprowadzenia systemu FALA.

Projekt uchwały w sprawie ustalenia cen biletów, opłat i uprawnień do bezpłatnych przejazdów w przewozie autobusami w publicznym transporcie zbiorowym organizowanym przez Gminę Miejską Chojnice oraz przepisów porządkowych w tym transporcie czeka w najnowszym biuletynie, a radni dyskutowali o tym pomyśle także na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, na którym obecny był także prezes MZK Dariusz Sawicki, o czym poinformował portal chojnice.com.W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy iż: Zmiana cen biletów jednorazowych komunikacji publicznej w Chojnicach wynika ze wzrostu przede wszystkim cen paliw, energii oraz kosztów pracy. Ceny biletów miesięcznych pozostają na dotychczasowym poziomie. Proponowane zmiany mają umożliwić skuteczne realizowanie zadań związanych z komunikacją publiczną na niepogorszonym poziomie dostępności oraz częstotliwości kursowania autobusów na terenie miasta Chojnice.

Temat podwyżek pojawił się już znacznie wcześniej, o czym pisaliśmy na naszej stronie. Pod koniec marca prezes spółki  zakomunikował w ratuszu, iż rok ubiegły MZK zakończyło ze stratą ponad 240 tys. zł. Ponieważ pandemia, a także wzrost cen paliw i energii odcisnęły swoje piętno na miejskiej komunikacji, prezes zwrócił się z prośbą do burmistrza o dodatkowe 100 tys. zł. z budżetu miasta, by ratować finanse MZK. W grę wchodziła także podwyżka cen biletów i ku tej opcji skłaniały się bardziej władze miejskie. Finalnie decyzja  o wzroście cen za przejazdy zostanie podjęta przez radę miejską na majowej sesji w ratuszu. Ceny biletów miesięcznych zgodnie z zapowiedziami pozostaną bez zmian, wzrost obejmie natomiast bilety za jednorazowe przejazdy.

Na terenie miasta cena biletu normalnego wzrośnie z 2,40 zł na 3,20 zł. Poza miastem będzie wynosić 5,60 zł z 4 zł w I strefie, 7 zł z 5,20 zł w II strefie oraz 8,40 zł z 6,20 zł w III strefie.


Poza podwyżkami cen biletów w biuletynie można znaleźć także informację o wprowadzeniu nowych przepisów porządkowych w MZK, co w uzasadnieniu projektu uchwały uargumentowano w ten sposób - Wprowadzenie nowych przepisów porządkowych w miejskim transporcie publicznym ma na celu ujednolicenie przepisów stosowanych na terenie województwa pomorskiego w Systemie FALA przy udziale z InnoBalticą.

O systemie FALA pisaliśmy na początku roku. Polega on na tym, że pasażer wsiadający do autobusu, pociągu, tramwaju czy trolejbusu nie będzie musiał kupować odrębnych biletów u każdego przewoźnika. Rozliczać się będzie na podstawie sygnalizowania swojej obecności w środku transportu - odbijając się na specjalnych czytnikach kartą komunikacyjną, kartą bankową lub smartfonem z zainstalowaną aplikacją. System według założeń  ma być ujednolicony na terenie całego województwa pomorskiego, a dla naszego miasta do roku 2028 stanowi wydatek rzędu 3,6 mln zł.

biuletyn

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl