Strona główna

(System) FALA dociera do Chojnic

(System) FALA dociera do Chojnic

2023-08-01 13:09:20  |  Angelika Ollik

Jeszcze w tym roku mają być możliwe podróże (między innymi) miejską komunikacją za pomocą specjalnych kart i falomatów. Czy to koniec tradycyjnych biletów?

Do systemu FALA przystąpiło już 10 samorządów znajdujących się w województwie pomorskim, między innymi Trójmiasto, a także Lębork, Słupsk, czy Wejherowo. W tym zestawieniu znajdują się również Chojnice, w których start systemu przewidziano na 15 grudnia tego roku.

FALA jest z założenia narzędziem stworzonym do planowania podróży i płacenia za przejazdy w transporcie publicznym w jednolitym systemie na terenie Pomorza. Obejmuje on swoim zasięgiem różnych przewoźników m.in. pociągi Polregio, trójmiejskie SKM-ki czy miejską komunikację, jednak aby móc z niego korzystać – konieczne będzie założenie konta na portalu i dokonanie rejestracji. Pasażer będzie także zobowiązany zameldować się w pojeździe lub na przystanku na specjalnym czytniku lub falomacie (walidatorze) za pomocą karty komunikacyjnej FALA, smartfonu, karty bankomatowej lub biletu z kodem QR. Przewidziano także powstanie aplikacji mobilnej ułatwiającej dokonywanie płatności lub zaplanowanie trasy.

- Jeżeli chodzi o ogólny harmonogram, to 16 sierpnia startuje kampania we wszystkich samorządach i w Chojnicach będziemy mogli już zakładać konta na portalu oraz zamawiać karty tj. 25 sierpnia – informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński.

Z kolei 5 października ma zostać uruchomiony tzw. Punkt Obsługi Klienta dotyczący wspólnego biletu, a podróże z kartą FALA mają być już możliwe od 13 października. – Cały system obejmujący 10 samorządów połączony z uruchomieniem aplikacji oraz planera podróży przewidziany jest na 15 grudnia – dodaje zastępca burmistrza.

Czy wdrożenie nowego systemu zakończy żywot tradycyjnych papierowych biletów? Na stronie spółki InnoBaltica odpowiedzialnej za wdrożenie „FALI” na Pomorzu widnieje zakładka z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi całego projektu. Wśród nich znajduje się odpowiedź i na to pytanie. - Wymiana biletów poprzedzona zostanie okresem przejściowym, w którym funkcjonować będą dwa typy biletów – stary i nowy oraz dwa typy kasowników. Bilety papierowe w FALI będą miały nadrukowany kod QR i zamiast tradycyjnego kasowania będzie trzeba je zbliżyć do falomatu lub czytnika w odpowiednim miejscu.

Dodajmy jeszcze, że wydatek miasta na tę inwestycję wynosi 3,6 mln złotych i rozłożony jest do 2028 r.

Więcej o systemie przeczytasz tutaj:

Radni zdecydowali. Chojnice przystępują do spółki "InnoBaltica"

"FALA" pomału rusza

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl