Strona główna

Prałat Aleksander Kłos ma zostać pośmiertnie uhonorowany tytułem Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice

Prałat Aleksander Kłos ma zostać pośmiertnie uhonorowany tytułem Zasłużonego Obywatela Miasta Chojnice

2022-01-14 10:17:58  |  oprac. red., fot. MBKP

Nad projektem uchwały w tej sprawie, pochylą się radni na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w trybie zdalnym 24 stycznia. Zmarły w 2019 r.  ksiądz był proboszczem chojnickich parafii przez blisko 36 lat, najpierw w parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, a następnie do 2011 r. pełnił tę funkcję, w wybudowanym z własnej inicjatywy kościele pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski.

Ksiądz Prałat Aleksander Kłos urodził się 2 października 1931 roku w Chełmży jako czwarte dziecko Bolesława i Heleny w miejscowości Staw koło Papowa Biskupiego. Po nauce w Gimnazjum w Chełmnie, a następnie w Pelplinie zdał maturę w 1952 roku. Dalszą naukę kontynuował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Dnia 21 grudnia 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Pierwszą mszę św. prymicyjną odprawił w swoim kościele parafialnym w Papowie Biskupim w dniu 26 grudnia 1957r. Następnie jako wikariusz pracował w Lidzbarku Welskim, Sianowie Świętym koło Łasina i Grudziądzu. 1 października 1963 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ogorzelinach. Tam dokonał znacznych prac budowlanych w istniejącym kościele i plebani.

Dnia 1 lipca 1975 roku została utworzona nowa parafia p.w. Zwiastowania NMP w Chojnicach, a jej pierwszym proboszczem został ks. Aleksander Kłos. Już po kilku miesiącach przy zaangażowaniu wielu wiernych odgruzował i doprowadził do użytku podziemie kościoła gimnazjalnego. Służy ono po dzień dzisiejszy jako miejsce wielu spotkań, prelekcji, koncertów i wystaw. Będąc również dziekanem Dekanatu Chojnickiego czynił starania o wybudowanie nowego, dodatkowego kościoła i utworzenie nowej parafii w Chojnicach. W dniu 11 kwietnia 1979 roku starania te zostały uwieńczone sukcesem i otrzymano wyczekiwaną zgodę. Niezwłocznie ks. Kłos przystąpił do pozyskania terenu i opracowania projektu budowlanego. Wkrótce też powołał Społeczny Komitet Budowy Kościoła. Pierwsze prace na placu budowy rozpoczęły się 8 sierpnia 1980 roku. Wiosną 1981 roku na placu budowy postawiono krzyż, dokonano uzbrojenia terenu, a latem przystąpiono do betonowania fundamentów kościoła tygodniowego i części administracyjnej.

Lata 1982 i 1983 to budowa murów i dachu. Ks. Kłos kierował budową i w dniu 2 października 1983 roku ks. bp. Marian Przykucki dokonał poświęcenia tygodniowego kościoła i wydał dekret powołania nowej Parafii p.w. MBKP z pierwszym proboszczem ks. Aleksandrem Kłosem. W następnym, 1984 roku zaczęto zalewanie ław fundamentowych pod duży, główny kościół z wieżą i plebanię. Zaczęto również murowanie ścian. W 1986 r nastąpiły prace związane z szalowaniem i budową dachu. Ksiądz Prałat Kłos często mawiał: „kto długo buduje, ten drogo buduje”. 1 października 1989 roku ks. bp. Marian Przykucki dokonał uroczystego aktu poświęcenia kościoła głównego.W następnych latach ks. Prałat Kłos skupił się na wyposażeniu kościoła jak zakup i montaż dzwonów, posadzek, ławek, żyrandoli i kinkietów, ogrodzenie placu kościelnego itp. Konsekracji kościoła dokonał ks. bp. Jan Bernard Szlaga w dniu 8 października 1995r. W następnych latach w dalszym ciągu ubogacał wybudowane kościoły w witraże, organy, chrzcielnicę itp.. Cała budowa jest to Jego wielkie dzieło, dzieło życia kapłańskiego, to dzieło wielu mieszkańców naszego miasta. Zawsze miał czas na uścisk dłoni i jakieś słowo. Mówił - „dom buduje się na sto lat, a kościół na setki”. Oprócz budowy całego zespołu obiektów sakralnych ksiądz Prałat świadczył bez przerwy pomoc osobom i rodzinom w trudnych sytuacjach finansowych. Tymczasową kaplicę przebudował i utworzył (przez parafialną CARITAS) w niej jadłodajnię dla ponad dwustu bezdomnych i biednych osób, a nawet całych rodzin z terenu całego miasta, wspieraną do obecnej chwili przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jego pomysłem jest też działający do dzisiaj Zakład Pogrzebowy. Udzielał pomocy finansowej na dożywianie dzieci w Szkołach Podstawowych Nr 5 i 8. Przez całe lata przekazywał biednym mieszkańcom paczki z żywnością, odzieżą i udzielał bezzwrotne zapomogi pieniężne. Wspomagał budujące się kościoły w Świeciu, Starogardzie Gdańskim, Krojantach, Mostach i Chojnicach. Po powstaniu parafii powołał Radę Parafialną i wiele wspólnot parafialnych jak np.: Parafialny Zespół Caritas, Róże Różańcowe, Akcję Katolicką, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, grupę AA, Odnowę w Duchu Świętym, itp. Ksiądz Prałat Aleksander Kłos był od 1974 do 2003 roku dziekanem. a proboszczem do 15 listopada 2011 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W marcu 1985 roku specjalnym dekretem Sekretariatu Jego Świętobliwości Papieża Jana Pawia II otrzymał godność Kapelana Honorowego, a 20 września 1993 roku nominację na Prałata Honorowego Jego Świętobliwości. Był też Kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej Pelplińskiej.

Ksiądz Prałat był kapłanem, który w pełni swe życie opierał na dekalogu. W tym był bardzo stanowczy i nie uznawał żadnych kompromisów. Był wielkim patriotą, skromnym, pracowitym i bardzo wrażliwym na ludzką biedę. Lubił prostotę i porządek. Jego kazania i homilie były przemyślane, nasycone przykładami z Ewangelii i naszego obecnego życia. Mówił dobitnie i przekonująco. Zawsze interesował się życiem parafii i całego miasta. Na emeryturze często można było Go spotkać idącego różnymi ulicami i oglądającego zmieniające się miasto Chojnice: też jego miasto. Był osobą znaną i szanowaną. Na zawsze zapisał się w pamięci nie tylko chojniczanom jako wielki budowniczy całego kompleksu obiektów sakralnych, który góruje nad pobliskimi osiedlami mieszkalnymi. Jego osoba do dziś znana jest jako mocny i trwały fundament wiary, modlitwy i pracy.

O nadanie tytułu zawnioskował burmistrz, Arseniusz Finster.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl