Strona główna

Rada powiatu przeciwko hejtowi

Rada powiatu przeciwko hejtowi

2021-12-02 09:27:28  |  Tekst Agata Wiśniewska, fot. Monika Garstecka Starostwo Powiatowe w Chojnicach

Zasiadający w Radzie Powiatu Chojnickiego jednogłośnie opowiedzieli się przeciwko hejtowi w przestrzeni publicznej, co nie przeszkodziło im w tym temacie się poróżnić.


O zastosowanie się do treści podejmowanego projektu uchwały, zaapelował przewodniczący rady Robert Skórczewski. Poparł go w tym wiceprzewodniczący.  - Wyrażam nadzieję, aby ta uchwała była przestrzegana. W przestrzeni publicznej, w mediach społecznościowych pojawia się wiele różnych informacji, inwektyw, nie tylko w stronę tych, którzy inicjowali tę uchwałę, ale i w stosunku do innych radnych - podnosił Mateusz Łangowski. Podobnie jak radny Sławomir Rząska, wiceprzewodniczący  zaapelował również o stworzenie kodeksu etyki radnego. Z propozycją stworzenia strony #powiatchojnickiniehejtuje, z materiałami edukacyjnymi dla dzieci i młodzieży, wyszedł z kolei Marek Rodzeń.

O tym, że na sali obrad chojnickiego starostwa dochodziło do różnych incydentów przypomniała Mirosława Dalecka. - Zaskoczona jestem, że teraz państwo apelujecie, a kiedy wicestarosta biegał z trzepaczką na sesji i próbował mnie ośmieszyć, nikt tego nie potępił - zauważyła radna, której z kolei Robert Skórczewski zarzucił nieodpowiednią aktywność w sieci. - Są osoby, które widzą, co pani opisuje - nawiązał do facebooka radnej.

- Krytyka to nie jest hejt. Jeżeli ktoś merytorycznie krytykuje i ma podstawy do krytyki i opiera się na pewnych dokumentach, to nie jest hejt - stwierdziła Mirosława Dalecka. - To trzeba konkretnie skrytykować daną osobę, a nie wyzywać radnych od klakierów na przykład. Wypracowaliśmy to razem i razem tego przestrzegajmy - odpowiedział przewodniczący rady zamykając dyskusję w temacie.

Radni jednogłośnie opowiedzieli się za projektem uchwały potępiającym hejt.

 

Stanowisko Rady Powiatu Chojnickiego w sprawie potępienia szerzącego się hejtu w przestrzeni publicznej

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j.  Dz. U. z 2020 r. poz. 920 oraz z 2021 r. poz. 1038, 1834) powiat wykonuje zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Bezpieczeństwow sensie ogólnym utożsamiane jest ze stanem spokoju, zabezpieczenia, pewności, ochrony czy braku zagrożeń.

Język nienawiści, zwłaszcza w internecie, stanowi coraz poważniejszy problem.  U jego źródeł leży nie tylko brak tolerancji, ale również kompleksy i frustracje jego autorów. Paulo Coelho w książce „Alchemik” napisał: „Będę ział nienawiścią do tych, co odnaleźli swoje skarby, bo ja sam nie dotarłem do mojego”.

Hejt w Internecie jest zjawiskiem o rosnącej skali. Wiele osób czuje się bezkarnie krytykując lub obrażając innych w sieci. Bezkarność ta jest jednak tylko pozorna. Według kodeksu karnego ten, który  dopuścił się zniesławienia lub znieważenia za pomocą środków masowego komunikowania, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Wobec tego organy ścigania powinny podejmować skuteczne  działania w ustaleniu tożsamości osób  popełniających przestępstwa za pośrednictwem Internetu. Potrzebna jest też stanowcza i niezwłoczna reakcja ze strony państwa na mowę nienawiści.

Barbaryzacja w mediach społecznościowych, jak również w przestrzeni publicznej bardzo często spowodowana jest biernością, a brak reakcji stanowi ciche przyzwolenie na takie działania. Stąd apel Rady Powiatu Chojnickiego, w którym wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszelkich form agresji i nienawiści. Zero tolerancji dla hejtu.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl