Strona główna

Nowy - stary radny i zmiana uchwały ws. diet

Nowy - stary radny i zmiana uchwały ws. diet

2018-01-22 15:51:03  |  Monika Szymecka

Marcin Łęgowski ślubowanie złożył po raz drugi w tej kadencji. Same diety jego i kolegów bez zmian. Inaczej za to rozliczane będą służbowe podróże.


Marcin Łęgowski drugi raz został wybrany w grudniowych wyborach uzupełniających. Wcześniej mandat utracił  po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Była to kolejna instancja, do której rada miejska wniosła skargę na zarządzenie zastępcze wojewody. Ten nakazał wygasić mandat w związku z naruszeniem przepisów antykorupcyjnych - prowadzeniem przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego.  Radny z komitetu burmistrza był właścicielem kiosku położonego na tej samej działce, co kamienica wspólnoty mieszkaniowej zarządzanej przez miejską spółkę Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Na dzisiejszej sesji nowy - stary radny ślubował po raz drugi w tej kadencji.

Dziś uchwały, poza jedną, podejmowane były bez dyskusji. Jedną o sprzedaży działki przy ul. Jana Pawła II rajcy usunęli z porządku obrad po wniosku Stanisława Kowalika, który przekonał kolegów, że ta jest niezbędna pod parking. Pakiet uchwał oświatowych, plany miejscowe czy zmiany w budżecie przeszły bez dyskusji. Mamy też nową ulicę na osiedlu Leśnym -  Leszczynową. Jedyną uchwałą, przy której opozycja zatrzymała się przez moment była zmieniająca zapisy z 2007 roku w sprawie diet za udział w pracach rady miejskiej i jej organów. Same diety nie poszły w górę. Projekt uchwały wprowadzał zmiany w zakresie zwrotu kosztów podróży służbowych. Ta musi mieć bezpośredni związek z wykonywaniem mandatu i odbywać się samochodem, który nie jest własnością samorządu. "Za 1 km przebiegu w wysokości stawek określonych jako maksymalne w rozporządzeniu ministra właściwego ds. transportu" - do tego fragmentu swoje zastrzeżenia wniósł radny Mariusz Brunka.

- Nie ma żadnej informacji, dlaczego właśnie przyjęliśmy stosowanie stawki maksymalnej. Ponieważ nie zostało to uzasadnione, pozwolę sobie złożyć wniosek o zmianę w tym zakresie i wpisanie stawki minimalnej - zaproponował prawnik.

Za przyjęciem owego wniosku głosowało troje przedstawicieli Projektu Chojnicka Samorządność, czyli jego autor oraz Marzenna Osowicka i Maciej Kasprzak. Szesnastu rajców było przeciwnych i uchwała tym samym stosunkiem głosów przeszła. Oprócz tego Brunka wniósł o przygotowanie pisemnej informacji dotyczącej dotychczasowych kosztów delegacji radnych miejskich.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl