Strona główna

Wojewoda wygasił mandat przewodniczącego rady miejskiej

Wojewoda wygasił mandat przewodniczącego rady miejskiej

2016-08-10 11:02:27  |  Monika Szymecka

Po tym, jak wojewoda wezwał radnych do wygaszenia mandatu Mirosława Janowskiego, a ci zignorowali jego pismo, 20 lipca sam dokonał tego zarządzeniem zastępczym. Teraz decyzja może być zaskarżona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. 16 sierpnia na sesji radni zdecydują o wniesieniu skargi na zarządzenie wojewody.

 

Projekt uchwały wniósł przewodniczący klub radnych 2018 Edward Gabryś. Klub burmistrza ma w radzie większość, więc wynik głosowania w zasadzie jest przesądzony. Do wniesienia skargi został upoważniony zastępca Mirosława Janowskiego w radzie - Józef Skiba. Wcześniej większość rady nie zareagowała na wezwanie do wygaszenia mandatu złożone przez stowarzyszenie Projekt Chojnicka Samorządność, które podnosiło, że Janowski w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykonywał zadania dla miejskiej spółki Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Zdanie działaczy opozycji, że stanowiło to naruszenie prawa, bo radny nie może prowadzić działalności z wykorzystaniem mienia komunalnego, podzielił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Oprócz ZGM-u, wymienił też zlecenia dla Chojnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Po tym jak jego wezwanie także zignorowała Rada Miejska Chojnic, wydał zarządzenie zastępcze. Mirosław Janowski stoi na stanwisku, iż nie naruszył przepisów antykorupcyjnych.

W uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącej skargi na powyższe pismo napisano: "(...) nie posiadał on mienia należącego do spółek i innych jednostek organizacyjnych gminy przy prowadzeniu działalności gospodarczej, a jedynie mienie własne. "Wytworzone" przez niego mienie w wyniku wykonanej usługi stało się mieniem gminy już po wykonaniu usługi i dokonaniu zapłaty za usługę. Nie wykonywał on zatem jakichkolwiek operacji gospodarczych z wykorzystaniem tego mienia".

"Należy wskazać, że aby radny mógł posługiwać się mieniem komunalnym, mienie to musi zostać radnemu udostępnione do wykorzystania, czyli radny musi otrzymać mienie komunalne do władania. Nigdy żadnego mienia komunalnego, w tym mienia komunalnego gminy, M. Janowski nie otrzymał do władania. Podstawą takiego władania byłaby umowa cywilno - prawna typu umowa dzierżawy, najmu, użyczenia, stanowiąca tytuł prawny do mienia komunalnego, tj. władania nim. Taka umowa także nigdy nie została przez niego zawarta".

 

Projekt uchwały ws. skargi na zarządzenie zastępcze wojewody

Wezwanie wojewody

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl