Strona główna

Pilecki zamiast Rolbieckiego. Będzie skarga na decyzję wojewody

Pilecki zamiast Rolbieckiego. Będzie skarga na decyzję wojewody

2017-12-15 14:12:51  |  Monika Szymecka

Rada miejska w poniedziałek zdecyduje o odwołaniu do WSA ws. zarządzenia wojewody. Z mapy Chojnic nie zniknęła ulica Stanisława Rolbieckiego, choć zgodnie z ustawą dekomunizacyjną i opinią IPN powinna. Powód? Patron należał do PZPR.


Zarządzenie zastępcze wojewody Dariusza Drelicha wpłynęło do ratusza na początku tygodnia. Nazywa ulicę imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Do września gminy same miały obowiązek zmienić nazwy ulic czy budowli, ktore upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące i propagujące  komunizm lub inny ustrój totalitarny. W Chojnicach kilka nazw zmieniono, ale nie wzięto pod uwagę ulicy I sekretarza komitetu powiatowego PZPR i przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Aktualnie rządzący podkreślają zasługi byłego burmistrza Chojnic Stanisława Rolbieckiego.

- Intencją ustawy jest wyeliminowanie z nazewnictwa ludzi ideowo i politycznie zaangażowanych w budowanie ustroju komunistycznego, co w żadnym stopniu nie dotyczy Stanisława Rolbieckiego. W zbiorowej pamięci mieszkańców Chojnic zapisał się on jako obywatel poświęcający wszystkie siły i zdolności dla dobra ogólnego. W ciągu 23 lat działalności na stanowisku przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej, czyli funkcji burmistrza, walnie przyczynił się do rozwoju miasta w dziedzinie gospodarki komunalnej, infrastruktury miejskiej, budownictwa mieszkaniowego, uprzemysłowienia miasta - uzasadnia burmistrz, który wraz z radnymi ze swojego komitetu, jest zdecydowany na walkę w dwóch instancjach. Najpierw Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a potem w Naczelnym.

Link do Mp3 (- Intencją ustawy jest wyeliminowanie...)

Zdaniem Arseniusza Finstera, Rolbieckiego nie dyskredytuje fakt członkostwa w PZPR, tym bardziej, że w partii nie wyróżniał się aktywnością. Za to był długoletnim prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, które w tych czasach było na cenzurowanym. - Fakt przewodniczenia dyskryminowanej organizacji na szczeblu lokalnym świadczy o właściwej postawie Stanisława Rolbieckiego - argumentuje włodarz powołując się na pismo od ZKP.

- Nie znałem osobiście pana Stanisława Rolbieckiego, ale ze względu na dokonania, których jestem beneficjentem wśród wielu tysięcy chojniczan, bo byłem związany z Mostostalem jako student i uczeń, również mieszkałem w tym mieście. Jego dokonania są naprawdę wielkie i uważam, że gdyby nie jego aktywność, Chojnice dzisiaj mogłyby wyglądać zupełnie inaczej. Lokalizacje tych dwóch dużych firm - Zrembu i Mostostalu, była kluczowa dla rozwoju Chojnic. Gdyby były zlokalizowane np. w Czersku, to Chojnice byłyby miastem o mniejszym potencjale gospodarczym i społecznym - podkreśla Finster.

Link do Mp3 (- Nie znałem osobiście p. Stanisława Rolbieckiego...)

Początkowo komisja ds. nazewnictwa miejskego zaproponowała nową nazwę ulicy Rolbieckiego uznając, że nie ma sensu kopać się z przysłowiowym koniem. Ostatecznie rada miejska nie podjęła uchwały, czekając na ruch wojewody i możliwość zaskarżenia jego decyzji. - Uważam, że byśmy się tchórzliwie zachowali wobec pamięci Stanisława Rolbieckiego i wobec jego krewnych, gdybyśmy schowali głowę w piasek - dodaje włodarz.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl