Strona główna

Podryw na górala

Podryw na górala

2015-12-10 14:35:21  |  Tekst i fot. (aw)

Danuta i Waldemar Peplińscy z Chojnic odebrali dziś w urzędzie miejskim Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wspólnie przez życie idą już 50 lat.

A wszystko zaczęło się na ulicy Człuchowskiej, na której to systematycznie pan Waldemar zaczepiał panią Danutę. - Pytał czy nie chciałabym z nim porozmawiać. Nie odpuszczał. Potem wymyślił sobie, że niejaki góral Grydyk chce się ze mną spotkać. A to chodziło o niego... - wspomina pani Danuta. Na ślubnym kobiercu para stanęła 25 września 1965 roku. Małżonkowie doczekali się dwóch córek. Pani Danuta aż do przejścia na emeryturę pracowała w Szkole Podstawowej nr 1 jako pomoc kucharza. Pan Waldemar pracował z kolei jako spawacz i monter centralnego ogrzewania oraz urządzeń sanitarnych w chojnickich spółkach wodociągów i gazownictwa. Przez 5 lat pracował także w górnictwie. Danuta i Waldemar Peplińscy rozważali nawet przeprowadzkę na Śląsk. Pomysł jednak szybko upadł po wizycie w Gliwicach pani Danuty z córkami. -  Ręce po spacerze trzeba było umyć. Jak zobaczyłam na nas ten brud i pył na ubraniu, już nie chciałam tam mieszkać. Poza tym mieliśmy wykupione mieszkanie na Drzymały - mówi szacowna jubilatka. Śląsk bez czystego powietrza miał jednak swoje plusy. W czasie stanu wojennego górnicy nie mogli narzekać... -  Zaopatrzenie było super. Ja stamtąd woziłam do Chojnic mandarynki, kawę w paczkach, taką jak była w Peweksach. A nawet mięso, gdy mi pokazali jak je zabezpieczyć na drogę - sięga pamięcią pani Danuta.

Małżonkowie chętnie wolny czas spędzali w Charzykowach na spotkaniach żeglarskich  oraz balach kapitańskich. Obecnie dużo czasu zajmuje im praca na działce wokół domu.                    - Zaczęliśmy go budować po 50. Udało się. Nie ma jak to latem usiąść sobie w ogrodzie - mówią zgodnie jubilaci. Państwo Peplińscy dużo czasu poświęcają opiece nad 99-letnią mamą pana Waldemara. W kręgu zainteresowania jubilata znajduje się polityka, historia i militaria. Pani Danuta lubi gotować i zajmować się ogródkiem. W wolnych chwilach małżonkowie wspólnie słuchają śląskich szlagierów.

Medale i gratulacje z okazji złotych godów państwo Peplińscy odebrali z rąk wiceburmistrza Edwarda Pietrzyka i zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Heleny Tarlach.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl