Strona główna

'Gwiżdże' zawitały do ZSS

'Gwiżdże' zawitały do ZSS

2015-12-04 00:29:35  |  Tekst i fot. Marzena Janikowska

W czwartkowy poranek sala gimnastyczna Zespołu Szkół Specjalnych w Chojnicach po raz kolejny zamieniła się w salę widowiskową. Z inicjatywy nauczycielki Mirosławy Knyby do szkoły przybyła bowiem grupa tańca ludowego „Gwiżdże”, która jest częścią znanego zespołu „Krëbane” działającego w Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Grupę tworzą zainteresowane rodzimym folklorem dzieci, przeważnie z klas piątych i szóstych bruskiej podstawówki. Ich występ był bardzo udany – widzowie świetnie się bawili przy skocznych dźwiękach rodzimych piosenek i tańców. Okazja oglądania takich zespołów na żywo nie zdarza się przecież codziennie. Tancerzom przygrywała kapela kaszubska w składzie: Mirosław Stoltmann (akordeon), Danuta Miszczyk (diabelskie skrzypce) i Piotr Gliszczyński (trąbka).


Po występie niektórzy uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w tańcu. Warsztaty dla nich brawurowo poprowadziła instruktorka grupy „Gwiżdże”, Katarzyna Kamrowska. Potrafiła porwać do tańca nawet najbardziej nieśmiałych chłopaków z zespołów przysposabiających do pracy! Młodzież, dzięki zaangażowaniu gości z Brus, już po kilku próbach potrafiła wspólnie zatańczyć jeden z kaszubskich układów. Byli bardzo zadowoleni z innych niż zwykle zajęć i chętnie wzięliby w nich udział ponownie. Może jeszcze nadarzy się taka okazja?

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl