Strona główna

Emil Rau w Chojnicach. Aktualizacja

Emil Rau w Chojnicach. Aktualizacja

2015-03-26 15:26:48  |  Tekst mz, fot. screeny z programu TVN Turbo

Dobrze znany strażnikom miejskim łowca fotoradarów trafił w końcu do Chojnic. W naszym mieście był jeszcze w ubiegłym roku, ale emisja programu miała miejsce dopiero wczoraj na TVN Turbo. Tutejsza straż miejska nie ma co prawda w swoim posiadaniu urządzenia do pomiaru prędkości, ale za to monitoring, dzięki któremu ujawnia wykroczenia w ruchu. Zdaniem punktującego municypalnych, z powodu złego oznakowania miejsc dla niepełnosprawnych mandaty wlepia nielegalnie.

O wątpliwościach dotyczących oznakowania miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych pisaliśmy już w 2012 roku. Wówczas komendant straży Tadeusz Rudnik stał na stanowisku, że oznakowanie przy pomocy znaków pionowych jest wystarczające. Inaczej przepisy interpretowała np. Straż Miejska w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Emil Rau wziął pod lupę pl. Św. Jerzego, który jest pod okiem kamery miejskiego monitoringu. Jego zdaniem strażnicy z Chojnic ustawili kamerę celowo, by kosić mandaty po 500 zł. - Miejsce dla niepełnosprawnych jest świętością, ale skrajnym świństwem jest zrobić tak jak jest teraz, czyli zamontować kamerę, posadzić strażnika miejskiego, który będzie się patrzył i wyszukiwał tak naprawdę wymyślonego wykroczenia - uważa prowadzący program. - Nie ma wyrysowanych kopert. Nie ma tabliczki informacyjnej pod znakiem – wylicza łowca fotoradarów, który zaobserwował, że strażnicy od monitoringu szczególnie bacznie obserwują to miejsce. Następnie udał się do komendanta straży, który uważa, że koperty są zbędne. - Tak jak jest oznakowane, jest zgodne z projektem organizacji ruchu. Nie jestem alfą i omegą, i nie mam obowiązku znać wszystkich przepisów dotyczących innej branży – usłyszał od Tadeusza Rudnika.

Link do YouTube

Emil Rau miał uwagi nie tylko do brakującego oznakowania, ale też tego istniejącego. Jego zdaniem znaki na wysokości metra są niedopuszczalne. Powołał się na rozporządzenie ministra infrastruktury, które określa, że prawidłowo ustawiony znak powinien znajdować się na wysokości 2 m, a pod znakiem D-18 a powinien być T-29.

Na koniec wizyty w Chojnicach przed magistratem natknął się na samochód municypalnych jego zdaniem zaparkowany w sposób identyczny, jak na pl. Św. Jerzego i zażądał od komendanta ukarania kierowcy. Do czego rzecz jasna nie doszło, więc pogratulował komendantowi, w jaki sposób intepretuje prawo.

Zarządcą dróg miejskich jest burmistrz, a zadania z nimi związane realizuje wydział komunalny urzędu. Jego dyrektor Jarosław Rekowski wczorajszego programu nie widział i w ogóle na temat oznakowania tychże miejsc parkingowych nie chciał się wypowiadać. Poprosił by pytania skierować do niego na piśmie. Te wysłaliśmy już do urzędu, ale by nie czekać na nie dwa tygodnie, posiłkujemy się korespondencją, którą w tej sprawie skierował do urzędu nasz Czytelnik. Kamil Kaczmarek pytał, kto podjął decyzję o oznakowaniu tych miejsc i czy do urzędu wpłynęły skargi ws. błędnego ich oznakowania. Według odpowiedzi podpisanej przez samego burmistrza, na wiosnę ma być wykonany przegląd oznakowania, a stwierdzone nieprawidłowości usunięte.

Artykuł z 4.10.12 r. "Pionowe wystarczy?"

Kolejny z naszych Czytelników podzielił się swoją korespondencją z ratuszem, dotyczącą miejsc parkingowych przed tymże urzędem. W odpowiedzi na jego pismo dyrektor Jarosław Rekowski poinformował, że zostaną dostawione tabliczki informujące o tym, kto może korzystać z miejsc postojowych. Odpowiedź ratusza jest z 15.12.14 r. Zdjęcie zostało zrobione wczoraj (25.03).

 

Aktualizacja 10.04.15 r.

Po dwóch tygodniach dostaliśmy odpowiedzi na pytania skierowane do dyrektora Jarosława Rekowskiego. Pytania przesłane w dn. 26 marca były następującej treści:

- Dlaczego miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych w Chojnicach, m.in. na Starym Rynku, parkingu przy parku Tysiąclecia, pl. Św. Jerzego, nie zostały oznakowane przy pomocy znaków poziomych P-24 i P-18?
- Czy do urzędu miejskiego wpłynęły jakieś skargi w sprawie błędnego oznakowania tychże miejsc i czy prawdą jest, że jedna z nich znalazła swój finał w sądzie? Czy zapadł już wyrok i czy zna Pan rozstrzygnięcie? Jeśli tak, to jak wypowiedział się sąd w powyższej sprawie?

- Czy urząd planuje zlecić wykonanie oznakowania poziomego miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych?

Dzisiejsza odp. z ratusza:

W odpowiedzi na Pani zapytanie z dnia 27 marca w sprawie oznakowania poziomego miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych wyjaśniam, że w opinii zarządcy drogi istniejące oznakowanie miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych jest wystarczające, w sposób czytelny i jednoznaczny identyfikuje te miejsca. Ponadto w okresie wiosennym wykonany zostanie przegląd oznakowania na terenie miasta. Stwierdzone nieprawidłowości zostaną usunięte. Do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nie wpłynęły wcześniej skargi odnośnie oznakowania miejsc parkingowych na terenie miasta.

Jarosław Rekowski

 

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl