Strona główna

Dokonania Roku 2014

Dokonania Roku 2014

2015-02-27 10:46:11  |  Tekst i fot. mz

Kapituła w ośmiu kategoriach wybrała aż 50 do nominacji. Nie we wszystkich była w stanie wskazać jednego laureata. Równorzędne laury trafiły do wszystkich podmiotów w kategorii gospodarka oraz filantropów. Tytuł osobowości roku 2014 przyznano aż pięciu osobom: Kazimierze Szark, Teresie Kropidłowskiej, Bogdanowi Kufflowi, Markowi Wituszyńskiemu i Janowi Klepinowi. Dwugodzinną galę urozmaicili chojnicki Big Band i uczniowie Szkoły Muzycznej.

 

Zaproszenie na galę przyjęli posłowie Stanisław Lamczyk i Marek Biernacki, były minister sprawiedliwości. Po wręczniu statuetek dla osobowości roku, sami otrzymali podziękowania z rąk samorządowców za owocną współpracę i działania na rzecz miasta. Marek Biernacki mówiąc o Chojnicach używał zaimka „nasze”. - To właśnie na tej sali są ludzie, którzy mają inicjatywę – podkreślał wczorajszego wieczora. Również poza ośmioma kategoriami Józef Kołak w imieniu Pracodawców Pomorza wręczył wyróżnienie starszemu Cechu Rzemiosł Różnych Mirosławowi Janowskiemu. Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych podkreślał jego wkład w kształcenie zawodowe młodych ludzi.

Kształciła, ale przede wszystkim wychowywała w duchu patriotyzmu i pamięci o tych, którzy zginęli w imię niepodległości Polski, także Kazimiera Szark. To jedna z pięciorga nagrodzonych w kategorii osobowość roku. Honorowa obywatelka gminy Chojnice nie zamierza jednak spocząć na laurach. Do września ma być gotowa książka upamiętniająca osoby, który pobudowały pomniki pamięci ułanom 18. Pułku, uczestnikom szarży pod Krojantami z września 1939 roku. - W swojej pracy i nie tylko podtrzymuję pamięć o tych, którzy poświęcili swoje życie walcząc o niepodległość – podkreślała była dyrektor szkoły w Nowej Cerkwi imienia 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Z następnym z nagrodzonych Bogdanem Kufflem łączy ją zamiłowanie do historii. Jednak nauczyciel tego przedmiotu w 30-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego dostał laur głównie z uwagi na popularyzację X muzy. - Jestem tylko twarzą DKF-u. Kino polskie ma się nieźle, czego dowodem jest choćby Oskar dla Idy, więc mam nadzieję, że Klub będzie działał kolejne 30 lat – mówił jego opiekun.

Teresa Kropidłowska z Koła Gospodyń Wiejskich z Łęga podkreślała swój lokalny patriotyzm, a Marek Wituszyński w imieniu swoim i nieobecnego, bo ciężko chorego Jana Klepina, dziękował za zauważanie ekologów.

W kategorii kultura na wyróżnienie zdaniem kapituły zasłużyli tancerka Monika Guentzel i muzyk Dariusz Buczek. Za muzyczne osiągnięcia nominowano także Michała Ratkowskiego, który pisze muzykę do filmów czy gier, a także Szkołę Muzyczną. Uwadze jury nie umknęła także działalność związana z podtrzymywaniem kultury kaszubskiej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Swornegacie oraz Danuty Miszczyk, a także sukcesy recytatorskie Damiana Szmaglińskiego.

Nominowani w kategorii nauka i edukacja: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie (Pamiętniki Chojnickie), Kacper Szyca (13. miejsce na świecie w olimpiadzie matematycznej), Park Narodowy Bory Tucholskie (Letnia Akademia Przyrodnicza i konkursy), Wojciech Drozd (laureat konkursu matematycznego i muzyk), Karina Krzoska i Monika Jakubek (stypendystki MEN). Spośród nich kapituła postawiła na umysł ścisły, czyli Kacpra Szycę.

Nie było jednej imprezy roku. Równorzędne nagrody otrzymały komercyjny Festiwal Marzeń i niekomercyjne Chojnickie Studio Rapsodyczne za cykl 16 spektakli na swoje 10-lecie. Kapituła wybierała spośród imprez tj. Na Szlaku Kultur (Stowarzyszenie Dworek Polski), Chojnicka Noc Biegacza (Centrum Park), 70. rocznica bitwy pod Męcikałem (CiS Męcikał), Philipiak Footvolley Polish Open (Akolada) i Łęskich Kapuśniaków (KGW Łąg).

Zwycięzcą w kat. inicjatywa społeczna zostało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Chojnice „Akolada”. Nominowani: Stowarzyszenie „Charzy...”, LGD Sandry Brdy, Tomasz Mońko (charytatywny turniej piłkarski na rzecz TPH), Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Stowarzyszenie Konar, Krzysztof Kopiszka.

Sport: Kazimierz Łęgowski (UKS Bokser), Weronika Zakrzewska (Boxing Team), Magdalena Kwaśna (ChKŻ), Jacek Stanisławski (LKS Charzykowy), Damian Rudnik (Chojniczanka), Grzegorz Redzimski (Sekcja Kajakowa „Szansa”), Natalia Babińska (ZSS Czersk). Laur trafił do żeglarki Magdy Kwaśnej, która zmaga się z kontuzją kręgosłupa.

Gospodarka: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chojnicach (termomodernizacja budynków), firma Koszałka, Krzysztof Babiński, Gańcza Yacht, Józef Urbaniak, RomGaz Szultka, West Pol, Dorota Półczyńska, Krzysztof Reszka.

Filantrop: Monika i Grzegorz Stanisławscy, Łucja i Krzysztof Resler, Tomasz Szatkowski, Mirosław Janowski.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl