Strona główna

Plan mandatów wykonany z naddatkiem

Plan mandatów wykonany z naddatkiem

2013-02-12 11:59:13  |  tekst i fot. je

Podczas miejskiej sesji budżetowej (28.01) sporo dyskusji wywołała wysokość ubiegłorocznych wpływów z mandatów wystawianych przez Straż Miejską. Plan zakładał 80 tys. złotych, realizacja wyniosła prawie 630 tysięcy złotych.

Kierując się takim wskaźnikiem wykonania planu wpływów z mandatów w urzędzie zapisano na 2013 rok wielkość wpływów z tego źródła w wysokości 410 tys. złotych. - W roku 2013 Straż Miejska musi codziennie wystawiać około 11 mandatów na kwotę 100 zł każdy, by ten plan dochodów móc zrealizować. W ten sposób wpisujemy się pośrednio w politykę naszego Rządu, który w imię bezpieczeństwa oczywiście chce łatać dziurę budżetową z wpływów za mandaty karne – tak skomentował na sesji w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Bluma ten plan dochodów.

Z otrzymanego niedawno zestawienia wyników działania straży w 2012 roku wynika, że do budżetu miasta wpłynęło wtedy ponad 626 tys. złotych za 3058 mandatów. W tym samym czasie strażnicy miejscy dokonali 3019 pouczeń. Zdecydowanie najwięcej mandatów było związanych z wykroczeniami przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. Wystawiono 2894 mandaty na kwotę 607610 złotych. Wiele z nich jest efektem analizy zapisu wideo z miejskiego monitoringu. Stwierdzono na przykład 37 przypadków niezapiętych pasów przez kierowców oraz 9 sytuacji z rozmawianiem w czasie jazdy przez telefon komórkowy. Sporo także było zdarzeń, w czasie których stwierdzono wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego (88 i 8150 zł). Przede wszystkim dotyczyły dewastacji koszy ulicznych, znaków drogowych i przystanków komunikacji miejskiej. Zdarzenia związane z naruszeniem obyczajności publicznej, których było w 2012 siedemnaście, dotyczyły publicznego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kosztowało to chojniczan 1500 złotych.

Zapytaliśmy komendanta Straży Miejskiej Tadeusza Rudnika, czy zamierza wnioskować o ewentualny zakup fotoradarów dla swej formacji. – Mamy uprawnienia do obsługi takich urządzeń, ale uważam, że nie ma sensu ich kupować dla Chojnic. Istniejący układ drogowy w zasadzie nie daje kierowcom możliwości rozwijania zbyt dużych prędkości. Właściwsze będzie rozwijanie systemu dozoru video. Mamy już pozytywną opinię Zarządu Dróg Wojewódzkich, co do zainstalowania w Chojnicach urządzeń podobnych do zastosowanych już w Czersku przy jednym ze skrzyżowań. Mają zostać zamontowane na skrzyżowaniu ulic Kościerska – Obrońców Chojnic – Młodzieżowa. Czekamy jeszcze na zgodę Inspekcji Transportu Drogowego, dokąd już wysłaliśmy nasz wniosek. Szacuję, że na komplet kamer i urządzeń do analizy zdjęć miasto powinno wydać około 200 tysięcy złotych – poinformował nas komendant Rudnik.

Zestawienie wyników działania SM w 2012 roku.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl