Strona główna

Tablica na obelisku wymieniona

Tablica na obelisku wymieniona

2012-12-19 15:12:27  |  tekst i fot. je

W ubiegłym tygodniu została wymieniona tablica na obelisku upamiętniającym zakończenie wojny 13-letniej, który stoi w parku 1000-lecia. Pierwsza wersja powstała w roku 1966 dla upamiętnienia 500. rocznicy uwolnienia Chojnic z niewoli krzyżackiej.

Pomysłodawcami wymiany tablicy byli działacze Fundacji im. M. Fuhrmanna, Europejskiego Stowarzyszenia „Pomerania” oraz Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. We wniosku do Urzędu Miejskiego w Chojnicach, który złożyli w czerwcu 2012, napisali m.in.: „Dotychczasowy tekst tablicy jest w sporej części pokłosiem semantycznej gomułkowszczyzny, zgodnie z którą, skoro w 1454 r. doszło pod Chojnicami do bitwy, w której pokonano Polaków, to musiało dojść również do jakiegoś zwycięskiego rewanżu. (…) Proponujemy umieszczenie następującego tekstu na odnawianym pomniku: 28 WRZEŚNIA – 1466 – 1966. W PIĘĆSETNĄ ROCZNICĘ POWROTU MIASTA DO MACIERZY – CHOJNICZANIE (2012)”. Pod koniec sierpnia został jednomyślnie zaakceptowany przez członków Komisji Kultury i Sportu. Jednocześnie zwrócili się do inicjatorów o informację w sprawie wysokości nakładów na realizację wymiany tablicy oraz podania źródła finansowania.

Mimo, że inicjatorzy zadeklarowali, że mogą pokryć koszt wymiany ze środków własnych i sponsorów, jednak urząd miejski sfinansował go w całości. Wyniósł on 750 złotych brutto. Tablica powstała w zakładzie kamieniarskim Mirosław Łepek z Chojnic. Ta sama firma wcześniej wykonała tablice ze znakami zodiaku, które znajdują się przy wejściu na plac zabaw w parku 1000-lecia. Poprzednia tablica została przekazana do Muzeum Historyczno – Etnograficznego.

Ta tablica po jej zdjęciu z obeliska trafiła do chojnickiego muzeum.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl