Strona główna

Pomnik w tym roku

Pomnik w tym roku

2021-09-17 11:50:19  |  Agata Wiśniewska

Od czterech lat na Cmentarzu Komunalnym w Chojnicach znajduje się zbiorowa mogiła ze szczątkami ewangelików, ekshumowanych z części  Wzgórza Ewangelickiego. Do końca roku krzyż i drewnianą obudowę ma zastąpić płyta nagrobna.

Miejsce spoczynku szczątków ekshumowanych ewangelików na Cmentarzu Komunalnym.

Projekt pomnika grobu portestantów, eksumowanych ze Wzgrórza Ewngelickiego w 2016 r., pół roku temu wykonał Andrzej Ciemiński.  Do tej pory nie został on uzgodniony z władzami Kościoła protestanckiego. - Treść wymaga jeszcze konsultacji. Zaprojektowałem formę i sposób pochówku, natomiast treść może się zmienić - przyznaje architekt miejski. Koncepcja Andrzeja Ciemińskiego, którą publikujemy poniżej, zakłada płytę z krzyżem i napisem "Szczątki osób z chojnickiego Cmentarza Ewangelickiego".

 

Burmistrz Arseniusz Finster także nie widział projektu, ale w rozmowie z nami powtarza deklarację z maja br., że do końca roku pomnik zostanie wykonany. - Tą płytę muszę skonsultować z pastorem z Bydgoszczy, jaki krzyż, jakie napisy, żeby on to zaakceptował  i do końca roku chciałbym ten temat zamknąć. To nie są żadne wielkie pieniądze, niech to będzie 15 - 20 tys. zł. Trzeba tych ludzi upamiętnić - mówi Arseniusz Finster. Poza tym włodarz informuje, że kwatera ewangelików zostanie dopełniona o kolejne szczątki, jakie zostały znalezione przy pracach prowadzonych przez jedną z firm deweloperskich.

 

W ramach zakończonej w tym roku rewitalizacji Wzgórza Ewangelickiego odnowiony został drewniany pomnik, który przypomina, że w tym miejscu w latach 1621 - 1948 funkcjonował Cmentarz Ewangelicki.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl