Strona główna

Co piąta złotówka na inwestycje

Co piąta złotówka na inwestycje

2012-11-22 15:07:38  |  Tekst i fot. mz

Lokalne samorządy konstruują budżety na przyszły rok. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej (22.11) w Urzędzie Gminy Chojnice wójt Zbigniew Szczepański przedstawił planowane założenia przyszłorocznego planu dochodów i wydatków gminy.

 

Dochody zaplanowano na prawie 62 mln zł, z tego majątkowe mają stanowić 10,5 mln zł. Wydatki to kwota 62,7 mln zł, z czego na inwestycje wójt Zbigniew Szczepański chce przeznaczyć 10 mln zł. - Ta kwota daje wskaźnik 21 %. Jak na kryzysowe czasy to bardzo dobry wynik. Co piąta złotówka pójdzie na inwestycje – ocenia wójt.

W 2013 roku gmina będzie inwestowała w budowę ścieżki rowerowej z Charzyków do Chocińskiego Młyna (dokończenie rozpoczętej w tym roku inwestycji), kanalizacji w Chojniczkach i Nowej Cerkwi, ośrodka zdrowia w Ogorzelinach, boisk sportowych w Silnie i Ogorzelinach oraz przebudowę domu kultury w Swornychgaciach. Nie starczy pieniędzy na ścieżkę rowerową do Lichnów i przebudowę centrum Ogorzelin - to zadania na 2014 rok.

Link do Mp3 (Wójt - budżet gminy 2013)

Z jakim poziomem długu gmina zakończy ten rok, a jaki przewidywany jest na końcówkę 2013? - Jeszcze zmieniamy budżet, na pewno wskaźnik długu będzie poniżej 50 % do dochodów. Na najbliższych sesjach będziemy korygować budżet o przyznane środki z Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o koniec 2013 roku, to planujemy dług na poziomie 47 % - wyjaśnia skarbnik Aleksandra Wojcieszyńska. - Budżet jest realistyczny. Dostaniemy o 270 tys. zł niższą subwencję. Podatki lokalne zostały ustalone na tym samym poziomie co w 2012 roku. Inflacja rośnie, musieliśmy troszkę zaoszczędzić na wydatkach bieżących, które pozostaną na takim samym poziomie co w 2012 roku – ocenia skarbnik gminy Chojnice.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl