Strona główna

Dyskutowali o komunalnych odpadach

Dyskutowali o komunalnych odpadach

2012-10-29 15:34:58  |  tekst i fot. je

Na dzisiejszej (29.10) sesji Rady Gminy Chojnice wiodącym tematem była coroczna informacja o stanie oświaty. Wiele czasu poświęcono także na omówienie uchwały z projektem nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Jedynym radnym, który zgłosił na sesji interpelacje, był Zbigniew Nojman. Dopytywał się o los znaku o ograniczeniu prędkości do 70 km na godzinę, który zniknął z węzła Chojnaty; termin realizacji ścieżki rowerowej do Lichnów oraz o waloryzację płac pracowników obsługi gminnych szkół. Wójt Zbigniew Szczepański obiecał szybkie wyjaśnienie sprawy znaku. Projekt budowy wspomnianej ścieżki uważa za priorytetowy i będzie zabiegał o jej wspólne z powiatem wykonanie. Czy będzie w 2013 wspomniana waloryzacja, nie jest pewne ze względu na problemy z dopięciem projektu budżetu. Tylko gość sesji Bożena Stępień, przewodnicząca komisji edukacji w Radzie Powiatu Chojnickiego, miała zapytanie w sprawie danych przedstawionych przez Bernadetę Zimnicką, szefową Gminnego Zespołu Oświaty. Zmartwił ją słaby wynik testu gimnazjalistów z języka angielskiego, który był na poziomie 2,0. Z udzielonych wyjaśnień wynika, że w odróżnieniu od języka niemieckiego (wynik 5,0), którego w gminnych szkołach uczy się przez 9 lat, język angielski najczęściej jest wykładany tylko w gimnazjach w wymiarze 5 godzin tygodniowo w skali trzech klas (2 + 1 + 2). W najbliższych latach stopniowo w szkołach podstawowych godzin angielskiego będzie coraz więcej.

Także Bożena Stępień, tym razem jako mieszkanka Charzyków i działaczka lokalnego stowarzyszenia, jako jedyna miała na sesji wątpliwości, czy zapisy nowelizowanego regulaminu gospodarowania odpadami i utrzymania porządku zamknęły wszystkie „furtki” na jego obejście. Postulowała, aby wydłużyć czas obowiązywania nakazu opłacania podatku śmieciowego do Urzędu Gminy, który wejdzie w życie od 1 lipca 2013 roku, dla właścicieli domków letniskowych. Aktualna wersja przewiduje okres od 1 maja do 30 września. Domagała się także zapisania w regulaminie nakazu posiadania pojemnika na odpady i zawarcia umowy z ich odbiorcą przez prowadzących inwestycje budowlane. Polemizowała z nią koleżanka z rady powiatu Krystyna Kijek, także obecna na sesji. Była zdania, że po pobycie poza sezonem turystycznym można zabierać swoje śmieci do domu, co sama stosuje. Natomiast Andrzej Brunka, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Środowiska i Gospodarki Nieruchomościami, uspokajał, że przepisy Prawa Budowlanego w odpowiedni sposób regulują także gospodarkę odpadami w czasie budowy. Ostatecznie projekt uchwały został przyjęty tylko z poprawkami zgłoszonymi wcześniej przez komisje rady gminy. Zmieniały one głównie zapisy dotyczące częstotliwości odwiedzin służb zajmujących się opróżnianiem pojemników na śmieci.

Warto dodać, że przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Leszczyński nie robił jakichkolwiek utrudnień Bożenie Stępień, gdy zgłaszała chęć zabrania głosu na forum sesji.

Radni przyjęli także uchwałę o wyborze metody naliczania przez władze gminy stawki odpłatności za wywóz śmieci. Jej algorytm będzie uzależniony od ilości osób tworzących dane gospodarstwo domowe. Wielkość tej stawki będzie przyjęta w terminie późniejszym. Zbigniew Szczepański wstępnie szacuje, że będzie ona wynosić około 8 złotych od osoby miesięcznie za segregowane odpady i 12 zł za mieszane śmieci.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl