Strona główna

Projekt ChCK gotowy

Projekt ChCK gotowy

2011-11-28 21:08:35  |  tekst i fot. - je

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, oprócz uchwał, w porządku obrad były także dwie prezentacje – prowizorium budżetowego na 2012 rok oraz projektu Chojnickiego Centrum Kultury.

Burmistrz Arseniusz Finster nie przedstawił jednak najważniejszych danych zawartych w prowizorium, czyli wielkości dochodów i wydatków, programu inwestycji, ale skupił się na omówieniu problemów, które mają wpływ na konstrukcję przyszłorocznego budżetu. Lista liczy 12 pozycji. Jest na niej Mostostal, gdyż może w 2012 roku być mniej z tego źródła podatku od nieruchomości czy z udziału w PIT. Umieścił też burmistrz m.in. MZK, prywatyzację Przedszkola nr 9, dworzec PKP czy budowę Chojnickiego Centrum Kultury. Ostateczny kształt budżetu miasta na 2012 rok będzie znany, gdy na przełomie lutego i marca okaże się, jakie jest wykonanie tegorocznego.

Jak już wcześniej pisaliśmy o projekcie budżetu, realizacja ChCK została odłożona o rok, by zwiększyć szanse na pozyskanie środków zewnętrznych. Jego pierwszy etap, czyli opracowanie projektu wykonawczego wraz z pozwoleniem na budowę, został zakończony. Efekty pracy zespołu projektantów przedstawił na sesji Janusz Pachowski, właściciel biura architektonicznego. Najwięcej kłopotów miało sprawić uzgodnienie projektu ze strażakami, gdyż trudno było spełnić ich wymagania związane z drogą dojazdu i placem manewrowym. Bryła ChCK będzie miała od strony ul. Swarożyca trzy kondygnacje – przyziemie, parter i piętro. Z przeciwległej dwie – parter i piętro. Znajdą się w niej m.in. 44 miejsca parkingowe, sala widowiskowa na 375 miejsc ze sceną i jej zapleczem, sala teatralna z 130 fotelami, które można zdemontować, by przekształcić ją w salę balową. Są oczywiście sale do zajęć plastycznych z piecem do wypalania gliny, muzycznych, tanecznych i innych. Jest sala wystawowa o wysokości dwóch kondygnacji oraz kawiarnia. Spora część elewacji Centrum ma być wyłożona cegłą klinkierową. Projektanci starali się w maksymalnym stopniu zachować istniejący drzewostan.

Zapytany przez Bartosza Blumę o koszt budowy ChCK burmistrz Arseniusz Finster stwierdził – Kosztorys inwestorski jest w wysokości ok. 24 mln zł netto. Na sesji budżetowej, która jest zaplanowana na 19 grudnia, przedstawię montaż finansowy jego budowy. Zamierzam uruchomić ją w 2013 roku.

Ujęte w porządku obrad uchwały zostały przyjęte bez uwag. Również jednogłośnie zostało przegłosowane stanowisko RM w sprawie zwiększenia obciążeń finansowych miasta z tytułu realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej. Podobne uchwały podejmowane są także przez inne samorządy w Polsce. Intensywnie zabiegał o to radny Andrzej Mielke, inicjator tego wniosku. Rzecz dotyczy przyjętej przez Sejm w styczniu 2009 głosami koalicji PO – PSL zmiany ustawy o pomocy społecznej. W efekcie gminy mogą ubiegać się o maksimum 80% dofinansowania zadań, które nakłada na nie wspomniana ustawa. W przyszłorocznym budżecie spowoduje to dodatkowy wydatek w wysokości ok. 230 tys. zł. Te zmiany mają być niezgodne z Konstytucją RP, gdyż o tę kwotę nie uległy zwiększeniu dochody miasta.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl