Strona główna

Skargi odrzucone

Skargi odrzucone

2012-08-27 14:40:55  |  Tekst i fot. mz

Podczas dzisiejszej (27.08) sesji miejscy radni głosowali uchwały m.in. w sprawie skargi na burmistrza, który wg Projektu Chojnicka Samorządność nie zabezpieczył w budżecie środków na realizację inicjatyw obywatelskich, a co za tym idzie nie wykonał uchwały z listopada zeszłego roku. Tę skargę odrzucono, podobnie jak złożoną przez Wspólną Ziemią do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. braku konsultacji dotyczących wprowadzenia odpłatnego parkowania na pl. Emsdetten.

Przewodniczący Projektu Chojnicka Samorządność Jacek Studziński przed i w trakcie dzisiejszej sesji wnioskował o zabranie głosu do przewodniczącego rady miejskiej Mirosława Janowskiego, jak też do sekretarza dzisiejszych obrad Renaty Dąbrowskiej, głosu jednak nie otrzymał. - Nie było żadnej informacji na stronie internetowej miasta o posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, która naszą skargę rozpatrywała. Jako strona powinniśmy być przecież tam obecni. Niedemokratyczne jest to, że odmawia się głosu. PChS jest pokojowo nastawiony – powiedział jeszcze przed rozpoczęciem sesji Jacek Studziński.

- Nie ma celu, to trudno zabezpieczać środki – tak burmistrz Arseniusz Finster odpowiedział na brak ujęcia w budżecie środków na tzw. inicjatywy obywatelskie. Ostatecznie nabór wniosków ma zostać ogłoszony w październiku, by w prowizorium budżetowym na przyszły rok można było zapisać konkretne kwoty. - Jesteśmy otwarci, można przełożyć termin. UM nie ukrył tej uchwały. Dlaczego jest bierne działanie ze strony stowarzyszenia, a nawet agresja? – mówił podczas sesji włodarz.

Na sesji pojawił się też temat budżetów obywatelskich. Mieszkańcy mogliby zadecydować o wydatkowaniu środków. Nie zastąpi to bynajmniej środków samorządów osiedlowych, które pochodzą z podatku za psy. Radny i przewodniczący osiedla Słoneczne Edward Gabryś pytał jak zostanie rozwiązana sprawa pobierania opłat za psy, która to powraca na sesjach niczym bumerang. - Nie możemy karać samorządów, które zbierają podatek. Nie wiązałbym tego z budżetem obywatelskim. Nie jestem za tym, żeby zabierać te pieniądze samorządom. Problem pozostaje do rozwiązania – odpowiedział burmistrz.

Skarga Wspólnej Ziemi o brak konsultacji społecznych w sprawie wprowadzenia odpłatnego parkowania na pl. Emsdetten została odrzucona głosami 15 radnych. Trzech radnych PiS-u wstrzymało się od głosu. - Parkowanie w centrum dotyczy wszystkich mieszkańców, nie tylko samorządu osiedlowego nr 1. Wypowiadali się wszyscy przewodniczący, były konsultacje – stwierdził włodarz. Innego zdania był przewodniczący PChS-u Jacek Studziński. Ponadto padł argument, że Wspólna Ziemia nie ma w swoim statucie takiej tematyki. - Nie ma w Chojnicach żadnego stowarzyszenia zajmującego się ruchem drogowym czy polityką przestrzenną – dodał radca prawny urzędu Robert Wajlonis. Według przygotowanego uzasadnienia skarga nie zasługuje na uwzględnienie z przyczyn proceduralnych i merytorycznych - została wniesiona po terminie.

Radni podczas sesji zadecydowali też o przesunięciu środków przeznaczonych na przebudowę pl. Piastowskiego na budowę drugiego placu zabaw w parku Tysiąclecia i oświetlenia przy ul. Asnyka. O bezzwrotną dotację dla Centrum Parku w wysokości prawie 28 tys. zł na pokrycie wynajmu hali dla stowarzyszeń pytał radny Krzysztof Haliżak: - Skąd ta dopłata? Czy nowe stowarzyszenia będą wynajmować halę? - To wynajem dla Red Devils, sekcji bokserskiej „Ósemka” na soboty bokserskie i MALPS – odpowiedziała mu skarbnik Krystyna Perszewska.

Z kolei Józef Skiba wnioskował o postawienie TOI-TOI'a w parku Tysiąclecia. - Wędkarze są z całymi rodzinami, nie mają gdzie zrobić siusiu, czy nie można „tojki” postawić? - pytał wiceprzewodniczący RM. - Jestem otwarty na pomysł. Zwracam uwagę, że jest toaleta w K&M i w Zetce. Gdyby budynek zaplecza był gotowy, to tam byłaby toaleta. Pójdę na spacer do parku i popytam wędkarzy – zapowiedział burmistrz.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl