Strona główna

Radni zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie budowy ‘węzła Nieżychowice’

Radni zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie budowy ‘węzła Nieżychowice’

2023-03-28 16:04:58  |  Angelika Ollik

Na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej w Chojnicach. Rajcowie przyjęli także stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia Jana Pawła II i przegłosowali uchwały m.in. w sprawie zamiany nieruchomości dawnej siedziby ZGM-u na teren przy starym szpitalu. Rozmawiano też o dzielnicy przemysłowej w centrum miasta i czy ul. Wyszyńskiego po remoncie będzie na pewno miała odpowiednią szerokość.


W poniedziałek 27 marca miała miejsce kolejna sesja Rady Miejskiej w Chojnicach. Obrady rajców w głównej mierze zdominował temat budowy węzła w Nieżychowicach przy DK 22, bowiem jako Rada Miejska wystosowali w tej sprawie apel do premiera Mateusza Morawieckiego, parlamentarzystów ziemi chojnickiej oraz Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie z prośbą o wsparcie tej inwestycji i potraktowanie jej jako priorytet.

Natomiast nie tylko inwestycjami zajmowano się podczas sesji. Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Szlanga, ze względów formalno-prawnych zdjął z obrad projekt uchwały w sprawie dobrego imienia Jana Pawła II na rzecz uchwalenia oficjalnego stanowiska Rady Miejskiej. – Nie zgadzamy się na szkalowanie pamięci największego z Synów Narodu Polskiego, na szarganie jego imienia – apelował przewodniczący klubu radnych PiS Bartosz Bluma. Klub ten był wnioskodawcą projektu uchwały, lecz stanowisko przyjęto niejednomyślnie – na 19 osób 10 głosów było „za”, 1 wstrzymujący, z kolei reszta rajców w  ogóle nie podjęła głosowania.

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster tłumaczył także skąd wywodzi się decyzja o zamianie dawnej siedziby ZGM-u mieszczącej się przy ul. Bankowej na teren zielony przy starym szpitalu, a obecnej „Wszechnicy” i zapewniał, iż finanse miejskie na tej procedurze nie ucierpią.  – My będziemy się zamieniać oczekując dopłaty. Ta dopłata będzie oszacowana przez rzeczoznawcę majątkowego, mniej więcej należy się liczyć z kwotą od 700 do 1000 zł/m2. Tutaj 18 radnych zagłosowało „za”.

Włodarz streścił również postęp aktualnych inwestycji miejskich i uspokajał, że na ul. Wyszyńskiego po remoncie wszyscy się zmieszczą, a wymiary jezdni są normatywne. – Tylko pamiętajcie o szybkim odśnieżaniu, bo to droga dojazdowa do naszego osiedla – prosił z mównicy przewodniczący Os. Kolejarz, Michał Gruchała.

Między uchwałami dokonano także odznaczenia doktora Eugeniusza Kłopotka medalem im. Johanna Daniela Titiusa. – Im człowiek starszy, tym więcej splendorów na niego spływa. Powiem szczerze, że takiego wyróżnienia się nie spodziewałem, jaki tam ze mnie wielki naukowiec – mówił dr Kłopotek odbierając nagrodę z rąk dr Przemysława Zientkowskiego. Z rozrzewnieniem wspominał także czasy akademickie, podczas których zajmował się między innymi tematami dotyczącymi rolnictwa. Po tym przerywniku radni otrzymali książki pt. „System płciowy roślin”. – Świeżynka, w przyszłym tygodniu rozpoczynamy promocję dla chojniczan – zadeklarował dr Zientkowski.

Na sam koniec nie obyło się bez dyskusji w sprawie trwających aktualnie zmian planu miejscowego terenu przy ul. Derdowskiego w Chojnicach. Mieszkanka Chojnic, pani Monika Szczukowska, która zaniepokojona tymi zmianami stworzyła petycję w obronie znajdującego się w pobliżu Lasku Miejskiego i Doliny Strugi Jarcewskiej została zaproszona przez radnych na posiedzenie komisji, która będzie się nad planem pochylać, a włodarz zapewniał, iż żadna „dzielnica przemysłowa” w tym miejscu nie powstanie. Radny Stanisław Kowalik z kolei przypominał, że wstęp na spotkanie właściwych komisji ma każdy i zachęca do kontaktu w tej sprawie.

Apel Rady Miejskiej w sprawie budowy węzła w Nieżychowicach

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl