Strona główna

'Dziś staramy się nadal odkrywać, poznawać i chronić dziedzictwo kulturowe'. Jubileusz 90-lecia Muzeum w Chojnicach (FOTO)

'Dziś staramy się nadal odkrywać, poznawać i chronić dziedzictwo kulturowe'. Jubileusz 90-lecia Muzeum w Chojnicach (FOTO)

2022-12-02 10:12:27  |  Angelika Ollik

Z tej okazji  wczoraj (2.12.) w Chojnickim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala.

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach w tym roku obchodzi 90-lecie istnienia. Ten okrągły i wyjątkowy jubileusz muzeum świętowało wczoraj (2.12.) podczas uroczystej gali.

Obchody rozpoczęły się od otwarcia na czwartym piętrze Bramy Człuchowskiej wystawy pt. "Chojnice i okolice. Przeszłość ukryta w ziemi", na której znalazły się przedmioty wydobyte zarówno z ziem chojnickich jak i okolicznych. Najstarsze skarby pochodzą nawet z mezolitu.

O wszystkich znajdujących się na ekspozycji znaleziskach szeroko opowiedziała zebranym kustosz działu archeologicznego z chojnickiego muzeum, archeolog Hanna Rząska. – Na szczęście te piękne artefakty archeologiczne z wykopalisk i nie tylko, ze znalezisk różnych trafiają do naszego muzeum. Archeolog podkreśliła również, że każdy z artefaktów opowiada inną historię, a jako ciekawostkę dodała, iż najbardziej interesujące przedmioty znajduje się zawsze… w latrynach. Na wystawie można zobaczyć skarby m.in ze średniowiecza, neolitu, czy epoki brązu.

- Ja tylko chciałem wyrazić olbrzymie zadowolenie i wdzięczność, że mogłem przyjechać i zobaczyć księżniczkę, którą tutaj kiedyś „wykopałem” – żartobliwie dodał archeolog dr Krzysztof Walenta.

Następnie w Chojnickim Centrum  Kultury odbyła się uroczysta gala, którą rozpoczęła impresja filmowa opowiadająca o dziejach muzeum, autorstwa chojniczanina Daniela Frymarka. Tuż po niej dyrektorka muzeum Barbara Zagórska wygłosiła przemówienie, w którym dziękowała za zaangażowanie włożone w dotychczasową pracę na rzecz placówki, a także przypomniała pokrótce jego historię i strukturę. – Julian Rydzkowski tworzył muzeum z przekonaniem, że powinno być ono dla miasta i powiatu rzetelnym informatorem dla turystów. (...) Dziś staramy się nadal odkrywać, poznawać i chronić dziedzictwo kulturowe. Nie myślimy jednak o nim tylko w kategoriach przeszłości. Pomaga ono nam iść do przodu, by kształtować przyszłość – mówiła dyrektorka.

Nie zabrakło także życzeń od samorządowców, organizacji pozarządowych oraz osób związanych z samą placówką. Ponadto  w prezencie od powiatu chojnickiego na ręce dyr. Barbary Zagórskiej trafił czek o wartości 20 tys. złotych na powiększanie zbiorów muzealnych. Galę zwieńczył występ w wykonaniu Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl