Strona główna

Przysługuje Ci jeszcze 'postojowe'? Masz już niewiele czasu!

Przysługuje Ci jeszcze 'postojowe'? Masz już niewiele czasu!

2022-07-21 10:46:59  |  ZUS fot. pexels.com

Jeszcze tylko do 23 lipca przedsiębiorcy z takich branż jak sprzedaż detaliczna, transport, gastronomia, sport, kultura, rozrywka, edukacja, catering czy hotele mogą złożyć wniosek o świadczenie postojowe - RSP-DD7. Pozostali przedsiębiorcy i osoby, które wykonują umowy cywilnoprawne mają czas do 16 sierpnia.


Przedsiębiorcy z określonych branż, którzy odczuli negatywne skutki pandemii, wciąż mogą ubiegać się o świadczenie postojowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od kodu PKD wsparcie można otrzymać nawet sześć razy.

 

Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 r. czyli 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest zwolniony z opłacania podatku VAT może liczyć na świadczenie w wysokości 1300 zł.

Warunkiem otrzymania postojowego jest m.in. spadek przychodu o co najmniej 40%. Należy porównać sytuację w jednym z dwóch miesięcy przed złożeniem wniosku do ZUS, z poprzednim miesiącem lub analogicznym miesiącem poprzedniego roku bądź też z lutym 2020 r. lub wrześniem 2020 r.

 

Tylko do soboty, 23 lipca wniosek o postojowe - RSP-DD7, mogą złożyć przedstawiciele branż takich jak: sprzedaż detaliczna, transportowa, gastronomiczna, kulturalno-rozrywkowa, sportowa, turystyczna, edukacyjna, cateringowa, usługowa, hotelowa, lecznictwo i fizjoterapia, fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne, wypożyczanie i dzierżawa, targi, dyskoteki, pokoje zagadek.

Pozostali przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mają czas do 16 sierpnia. Dotyczy to wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6. Informacje o tym, jakie warunki muszą spełnić, aby otrzymać środki znajdują się na stronie internetowej ZUS.

- Wnioski o wsparcie można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - przypomina Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl