Strona główna

Czternasta emerytura - w najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłaty

Czternasta emerytura - w najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłaty

2023-08-25 11:16:55  |  opr. red. ZUS fot. pexels.com

Szacunkowo kolejne dodatkowe roczne świadczenie otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych. Wydatki na świadczenia wyniosą 20,7 mld złotych

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wysokości i terminu wypłaty czternastej emerytury. Wskazano w nim, że świadczenie wyniesie 2650 zł brutto oraz, że wypłaty nastąpią we wrześniu tego roku. Tzw. „czternastkę” otrzymają osoby, które na ostatni dzień sierpnia będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, np. emerytury lub renty. W przypadku renty rodzinnej, kwota „czternastki” zostanie podzielona proporcjonalnie na każdego uprawnionego.

Na pełną kwotę „czternastki” mogą liczyć osoby, których świadczenie główne nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty „czternastka” będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Aby mieć prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 złotych. To znaczy, że przysługuje ono, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 złotych. Przykładowo, jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3500 zł, to czternastka wyniesie 2050 zł brutto.

W najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłatę świadczenia. Aby je otrzymać nie trzeba składać wniosku. Zostanie ono przekazane w ten sam sposób, co pobierana emerytura lub renta.

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna i podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu, gdy ktoś ubiega się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla osób niesamodzielnych. Szacunkowo kolejne dodatkowe roczne świadczenie otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów ze wszystkich organów rentowych. Wydatki na świadczenia wyniosą 20,7 mld złotych

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl