Strona główna

Lato sprzyja wypadkom przy pracy

Lato sprzyja wypadkom przy pracy

2022-07-13 10:16:56  |  ZUS fot. pexels.com

Upały i dekoncentracja to latem sprzyjają wypadkom przy pracy. W niektórych branżach wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Co zrobić, gdy już tak się stanie?


Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyna zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć i nastąpiło w związku z pracą.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale 2022 r. w wypadkach przy pracy ucierpiało 11111 osób. To o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Osoby poszkodowane w wypadkach śmiertelnych stanowiły 0,3 proc. wszystkich ofiar. a w wypadkach ciężkich - 0,5 proc. W woj. pomorskim, do końca kwietnia tego roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 724 osób. Jedna osoba zmarła.

Wypadki najczęściej zdarzały się w górnictwie i wydobywaniu, gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz rekultywacji, a także w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Najmniej narażeni są informatycy oraz finansiści. Ponad 60 proc. wypadków spowodowanych jest nieprawidłowym zachowaniem pracownika.

Ubezpieczony, który ulegnie wypadkowi w pracy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie, które w wypadku śmierci należy się także członkom rodziny, a także na rentę z tytułu niezdolności do pracy, rentę szkoleniową i dodatek pielęgnacyjny. Rodzina zmarłego może otrzymać rentę rodzinną. Świadczenia mogą otrzymać zatrudnieni na umowę o pracę, osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, a także zatrudnieni na umowę agencyjną bądź umowę zlecenie. Kwota świadczenia zależy od wysokości zarobków i stażu pracy. W przypadku zwykłej renty, ubezpieczony musi wykazać pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy, natomiast w przypadku rent wypadkowych świadczenie przysługuje nawet, gdy wypadek wydarzy się w pierwszym dniu pracy.

Należy pamiętać, że aby ubiegać się o świadczenie wypadkowe trzeba złożyć wymagane dokumenty, m.in. protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, który wystawia pracodawca. Do wniosku należy również dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia. ZUS, jeżeli uzna, że dokumenty te są niewystarczające bądź istnieje jakaś niejasność, może w celu ustalenia pełnych okoliczności wypadku zażądać od zakładu pracy lub poszkodowanego dodatkowych wyjaśnień.

- Osoby, które pracują w szarej strefie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji na jakie narażają siebie i swoją rodzinę. W razie nieszczęścia nie przysługuje im żadne świadczenie wypadkowe. W praktyce oznacza to, że zostanie bez środków do życia i bez możliwości podjęcia pracy ze względu na stan zdrowia - przypomina Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl