Strona główna

Warsztaty 'Pomóż sobie, by móc skutecznie pomagać innym'

Warsztaty 'Pomóż sobie, by móc skutecznie pomagać innym'

2022-03-28 08:30:43  |  MBP Chojnice

W środę 23 marca 2022 roku w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu Pomóż sobie, by móc skutecznie pomagać innym. Spotkania prowadzą psycholog Kinga Pawlak i dietetyk Alina Pasionek-Sikora.


Kinga Pawlak na wstępie powiedziała o swojej pracy i kwalifikacjach. Pierwsza część warsztatów polegała na zapoznaniu się. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy. Każda otrzymała kartkę z narysowanym kwiatem. Na płatkach wszyscy mieli wpisać swoje imiona i cechy, pasje, które ich charakteryzują, natomiast w środku kwiatka miały znaleźć się rzeczy, które łączą całą grupę, zaś na liściach oczekiwania co do warsztatów. Po zakończeniu pracy każda z grup przedstawiła się w oparciu o przygotowany opis. Dzięki temu uczestnicy poznali nie tylko swoje imiona, ale także zainteresowania czy cechy charakteru.

Kolejnym punktem warsztatów była praca indywidualna. Każdy otrzymał kartę zasobów mocnych stron, którą musiał wypełnić. Wskazanie swoich mocnych stron w poszczególnych kategoriach, jak: wiedza, doświadczenie, umiejętności, właściwości osobiste i fizyczne ma ułatwić dostrzeżenie swoich pozytywnych cech, z których często nie zdajemy sobie sprawy. – Praca na zasobach uczy odpowiedzialności. Im więcej dobra dostrzeżemy w sobie, tym więcej zobaczymy go w innych – mówiła prowadząca Kinga Pawlak. Podkreśliła także, że jeśli każdy wypisze swoje mocne strony, zda sobie z nich sprawę, to będzie umiał je wykorzystać.

Podczas zajęć uczestnicy pracowali także w parach. Rozmawiali o ciężkich sytuacjach w życiu, które udało im się pokonać czy przepracować. Zadanie to miało nauczyć dostrzegania plusów u drugiej osoby i komplementowania jej za to, że potrafiła sobie poradzić z problemem. W ostatniej części trzeba było skoncentrować swoje myśli na środku klepsydry. Jak się okazało niektóre osoby miały problem na skupieniu się tu i teraz, myśląc w tym czasie o różnych sprawach. – Punkt w którym jesteśmy, czyli tu i teraz jest bardzo ważny w naszym życiu – mówiła Kinga Pawlak. Dodała także, że to na nim właśnie warto się skupić, gdyż przeszłość, która już minęła nie istnieje, a przyszłość jest nam nieznana, więc także nie istnieje. Podkreśliła, że szkoda teraźniejszości, żeby zastanawiać się nad przyszłością czy przeszłością.

Uczestnicy spotkają się jeszcze dwa razy: 30 marca na warsztatach z psychologiem Kingą Pawlak i 6 kwietnia na warsztatach z dietetyczką Aliną Pasionek-Sikorą, która przedstawi temat wpływu diety na samopoczucie psychiczne.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl