Strona główna

Nie każda rozmowa jest dialogiem

Nie każda rozmowa jest dialogiem

2018-10-18 09:10:32  |  Anna Zajkowska

Wczoraj (17.10) rozpoczęły się Chojnickie Dni Tischnerowskie. Z tej okazji w LO im. Filomatów Chojnickich oraz Katolickim LO odbyły się warsztaty z Krystyną Ablewicz. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie opowiadała, jak "Dialogować z Innym ucząc się Tischnera".


Według księdza Józefa Tischnera, filozofa i profesora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a zarazem najbardziej popularnego myśliciela i eseisty katolickiego w latach 90., dialog to forma rozmowy między dwiema osobami. - To umiejętność, w której nie uruchamiamy uprzedzeń. To jak z wizytą u lekarza. Leczy on bez względu na kolor skóry, płeć, religię czy biografię pacjenta. Dialog ma określony przedmiot. Czegoś dotyczy, a temat dotyka obu osób - wyjaśniała prof. Krystyna Ablewicz.

Spotkanie z młodzieżą Krystyna Ablewicz rozpoczęła od pytania, czym ich zdaniem jest dialog. Odpowiedzi padały różne: wymiana myśli, dążenie do prawdy, rozmowa, kłótnia, dyskusja, manipulacja. - Nie wydaje mi się by pasowało tutaj słowo kłótnia. Dialog kojarzy mi się ze spokojną wymianą myśli, poglądów. W kłótni dominują emocje, nie rozsądne argumenty - zaprotestowała podczas warsztatów jedna z uczennic.

Profesor Ablewicz rozwiała wątpliwości nastolatki, stwierdzeniem, że wg. Tischnera i innych filozofów sposób w jaki dyskutujemy zależy od naszych własnych doświadczeń, środowiska w którym się wychowywaliśmy, wpojonych nam wartości rodzinnych i sytuacji, w której się aktualnie znajdujemy. By uczniom to zobrazować profesor pokazała slajd, na którym dwie postacie stoją na dwóch krańcach cyfry. Z perspektywy jednej z osób była to szóstka, z puntu widzenia drugiej, dziewiątka. - Zauważcie, że obie te osoby mają rację. Ze swojej perspektywy. Czy więc, któraś z nich podczas dyskusji próbuje druga przekonać do nieprawdy? - pytała retorycznie.

Według ks. Tischnera kluczowa w dyskusji jest umiejętność spojrzenia, np. na siebie, oczami drugiego człowieka. - Tischner mówił: nie mogę oglądać swojej twarzy, boków, tyłu. To są rzeczy poza mną. Te ocenić może tylko drugi człowiek. To jego oczy, które widzą to wszystko, dopełni moją opinię o mnie samym - zauważała Ablewicz.

Ks. Józef Tischner w swoich wykładach często mówił także o inności drugiego człowieka. Czym na jest? O tym każdy powinien przekonać się sam, analizując swoje postawy tok myślenia, doświadczenia. - Dopiero na bazie oceny samych siebie możemy określić, kto jest inny - wyjaśniała wykładająca na krakowskiej uczelni.


W ramach obchodów Chojnickich Dni Tischnerowskich dzisiaj o godz. 10 w ratuszu odbędzie się konferencja "Drogi i bezdroża zaangażowania publicznego. Ksiądz Józef Tischner  - etyk w świecie polityki". O 11.30 w II LO zaplanowano Lekcje Czytania z Wojciechem Bojnowiczem, publicystą i dziennikarzem.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl