Strona główna

ZUS zachęca do e-wizyt

ZUS zachęca do e-wizyt

2022-02-04 08:59:50  |  ZUS fot. pexels.com

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) możemy załatwić sprawy związane z ZUS-em bez wychodzenia z domu. Konsultacje z pracownikami placówki mogą odbywać się nawet w języku migowym. Do tej pory z usługi e-wizyt, na pomorzu skorzystało blisko 9 tys. osób.


Platforma Usług Elektronicznych (PUE), e-wizyty czy specjalne infolinie to narzędzia, które pozwalają załatwiać sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i zdobywać tam informacje bez wychodzenia z domu. To szczególnie istotne w czasie pandemii. E-wizyta umożliwia załatwianie online spraw, które dotyczą emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy, czy potwierdzeniem profilu na PUE ZUS.

Aby skorzystać z wirtualnej wizyty trzeba najpierw się umówić. Wystarczy wejść na stronę zus.pl w zakładkę „e-wizyta” a następnie kliknąć okienko „umów się na wizytę”. Dzień przed spotkaniem, na wskazany podczas rejestracji numer telefonu, przyjdzie SMS z przypomnieniem, a godzinę przed wizytą, mail z linkiem. Po kliknięciu w niego nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS. Jeśli klient chce uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. Co ważne, w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent, można też umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM. Eksperci z pomorskich palcówek ZUS przyjęli blisko 9 tys. e-wizyt. W gdańskim oddziale odbyło się ich -najwięcej w kraju- ponad 7,8 tys., w słupskim zaś ponad tysiąc. PUE ZUS, która ma już ponad 9,2 mln użytkowników to kompleksowy e-urząd, który umożliwia dostęp do danych zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego przez Internet, w każdym miejscu i czasie. Pozwala składać wnioski i otrzymywać odpowiedzi elektronicznie (np.zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek) bez wizyty w urzędzie. Płatnicy składek mogą zgłosić nowego pracownika i obsługiwać rozliczenia, ubezpieczeni natomiast mogą obliczyć prognozowaną wysokość emerytury.

Poprzez PUE można również tworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi z konta potrzebnymi np. w banku czy urzędzie. Dokument jest potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Emeryci i renciści oprócz generowania zaświadczeń mogą też złożyć wniosek o zmianę danych. Świadczeniobiorcy mają dostęp do szczegółowych informacjio otrzymanych świadczeniach i mogą sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie. Założenie profilu na PUE trwa kilka minut i można to zrobić w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę zus.pl, wybrać sposób rejestracji i wypełnić formularz. Następnie należy ustalić hasło do konta, a na podany w formularzu adres e-mail dostaniemy login. Ze względów bezpieczeństwa trzeba również potwierdzić swoją tożsamość, można to zrobić m.in. za pomocą profilu zaufanego ePUAP, podpisu elektronicznego (certyfikatu kwalifikowanego) bądź osobiście.

- Konto na PUE można zarejestrować także poprzez serwis bankowości elektronicznej. Przedsiębiorcy zainteresowani Polskim Ładem, a także rodzice i opiekunowie, którzy chcą dowiedzieć się więcej o Rodzinnym Kapitele Opiekuńczym i świadczeniu wychowawczym „500 plus”mogą skorzystać ze specjalnej infolinii 22 290 55 00. Jest ona czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 - Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl