Strona główna

Płatnicy bez PUE ZUS muszą aktywować swój profil

Płatnicy bez PUE ZUS muszą aktywować swój profil

2023-01-23 10:15:24  |  ZUS fot. pexels.com

Płatniku, nie zdążyłeś założyć konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS? Zakład Ubezpieczeń Społecznych Cię w tym wyręczy i założy konto techniczne do końca stycznia. Żeby z niego korzystać, musisz je aktywować. Dane do logowania możesz poznać w każdej placówce ZUS lub w trakcie e-wizyty.


Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek musi mieć profil na PUE ZUS. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorców, ale także rodzica zatrudniającego nianię na umowie uaktywniającej, duchownego, czy osoby, która podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym lub dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli nie założyłeś konta na PUE ZUS do końca 2022 roku, ZUS do 31 stycznia 2023 roku utworzy profil za Ciebie. Zrobi to, jeśli posiada Twój adres e-mail lub numeru telefonu. W takim przypadku po założeniu profilu technicznego otrzymasz powiadomienie - e-mail lub SMS.

W takim przypadku powinieneś dokończyć proces rejestracji. Abyś mógł zalogować się na swoje konto, potrzebny jest login i jednorazowe hasło, które możesz otrzymać podczas e-wizyty lub w dowolnej placówce ZUS. Wizytę w placówce ZUS możesz wcześniej umówić na konkretny dzień i godzinę.

Jeżeli pracodawca nie założył profilu na PUE, a profil informacyjny założył za niego ZUS i nie został on jeszcze aktywowany, to lekarz wystawi e-ZLA dla jego chorego pracownika tylko elektronicznie. Medyk nie wręczy już pracownikowi wydruku zwolnienia, tak jak to było dotychczas, gdy płatnik nie miał PUE. O tym zwolnieniu taki pracodawca nie dowie się, póki nie aktywuje swojego konta.

Płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej - musi działać przez ustawowych lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub pracownikowi biura rachunkowego. Aby upoważnić taką osobę do profilu płatnika na PUE ZUS, trzeba dla niej złożyć pełnomocnictwo. Najlepiej skorzystać z gotowego formularza PEL. Osoba upoważniona powinna mieć wcześniej założone swoje konto PUE ZUS.

- Osoba, która stanie się płatnikiem składek po 1 stycznia 2023 r., powinna samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić. Jeśli tego nie zrobi, ZUS założy jej profil na PUE ZUS. W takim wypadku musi samodzielnie dokończyć proces rejestracji - przypomina Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl