Strona główna

W Chojnicach powszechne szczepienia w siedmiu podmiotach

W Chojnicach powszechne szczepienia w siedmiu podmiotach

2021-01-05 10:55:54  |  Agata Wiśniewska, fot. (az)

W Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach drugi tydzień trwają szczepienia przeciwko COVID-19 grupy "0". Szacuje się, że szczepienie samych pracowników placówki potrwa do marca, następnie szczepionki zostaną podane innym pracownikom podmiotów medycznych z naszego regionu. 15 stycznia rozpocznie się rejestracja powszechnych szczepień Polaków. Na liście Ministerstwa Zdrowia obecnie znajdujemy 7 podmiotów na terenie Chojnic, gdzie szczepienia będą wykonywane i kolejnych 6 na terenie gminy Chojnice. Termin ich rozpoczęcia jak na razie jest nieznany.


Obecnie w tzw. szpitalach węzłowych trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień (m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny). W ubiegłym tygodniu w chojnickim szpitalu zazczepiono pierwsze 75 osób z grupy 0.  W tym tygodniu kolejnych 90 pracowników lecznicy przy ul. Leśnej otrzyma szczepionkę przeciwko COVID-19. Zdaniem Aliny Kamowskiej, koordynator ds. szczepień COVID w chojnickiej lecznicy, szczepienia wyłącznie pracowników szpitala potrwają do marca. Następnie zaszczepieni zostaną pracownicy innych podmiotów medycznych z naszego regionu.

Zapisy personelu medycznego na szczepienia zostały wydłużone w całym kraju do 14 stycznia br. Natomiast dnia następnego, tj. 15 stycznia, ruszyć ma rejestracja powszechnych szczepień Polaków.

I tak w kolejnych etapach szczepieni będą:

etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Do Narodowego Programu Szczepień z Chojnic, poza szpitalem, zakwalifikowane zostały następujące placówki:

- Przychodnia Nova,

- Therapeutica,

- Centrum Medyczne Gemini,

- Eskulap,

- przychodnia na ul. Towarowej,

- Samodzielna Publiczna Przychodnia Wiejska Gminy Chojnice wraz z filiami w Silnie, Charzykowach, Ogorzelinach, Nowej Cerkwi, Lichnowach i Swornegaciach.

- Jak na razie otrzymaliśmy jedynie potwierdzenie, że zostaliśmy zakwalifikowani do Narodowego Programu Szczepień. Co do samych szczepień nie posiadamy jeszcze żadnych wytycznych, ale logistycznie już przygotowujemy się do akcji - mówi Katarzyna Karpus z Centrum Medycznego Gemini. Zainteresowanie szczepieniami jest spore, powstaje już nawet wstępna lista chętnych. - Pytania od mieszkańców mamy cały czas. Radzimy, aby cierpliwie czekać. Realnie patrząc, powszechne szczepienia rozpoczną się za pół roku, chyba, że ministerstwo wypuści odrębną pulę szczepionek dla osób spoza grupy "zero" - dodaje prowadząca centrum.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl