Strona główna

Czternastka PiS-u do budżetu

Czternastka PiS-u do budżetu

2021-01-04 16:01:49  |  Agata Wiśniewska

Rewitalizacja Lasku Miejskiego, budowa dróg osiedlowych, budowa mieszkań komunalnych czy zlokalizowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie miasta, to tylko niektóre z propozycji radnych PiS do tegorocznego budżetu. Na czternaście postulatów opozycji w prowizorium budżetowym uwzględniono dwa. Na szybko realizację wszystkich burmistrz Arseniusz Finster oszacował na 30 mln zł.

Na zdjęciu trójka z sześciorga radnych z klubu PiS. Od lewej: Patryk Tobolski, Bartosz Bluma i Janina Kłosowska.

Swoje propozycje do prowizorium budżetu na 2021 r. radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli we wrześniu ubiegłego roku. - Na czternaście naszych wniosków, w jakiejś formie pojawiły się dwa - mówił w trakcie grudniowej sesji radny Bartosz Bluma. Mowa tutaj o budowie ścieżki rowerowej na ul. Obrońców Chojnic, na odcinku od ul. Gdańskiej do Kościerskiej, a także kontynuacji programu "STOP dla smogu".

Co zawierała pozostała dwunastka PiS-u? Remont ulic Zamieście i Zapolskiej, rewitalizację Lasku Miejskiego wraz z istniejącą infrastrukturą (ścieżki, plac zabaw). - Budowa łącznicy pomiędzy ul. Strzelecką a ul. Ceynowy, może będzie takim przyczynkiem, żeby ten Lasek Miejski na nowo ożył, żeby był miejscem rekreacji dla chojniczan, zielonymi płucami - mówił przewodniczący klubu radnych PiS. Opozycja prosiła także o zakup łodzi dla Chojnickiego Klubu Żeglarskiego na cele szkoleniowe, a także budowę ulic wraz z kanalizacją deszczową na Osiedlu Pawłówko - ul. Przytorowa, Willowa, Ludowa, Ustronna, Długa. Radni dostrzegli także potrzebę budowy nowej ulicy Kolejowej, która miałaby połączyć ul. Przemysłową z Gdańską.

Na liście propozycji znalazła się także budowa mieszkań komunalnych. Jak mówił Bartosz Bluma w Chojnicach jest grono mieszkańców, którzy nie są w stanie skorzystać z oferty deweloperów i to właśnie oni w pierwszej kolejności ustawiają się po mieszkania komunalne. - Dzisiaj na tej liście jest ponad 200 osób rodzin - podnosił radny. A nasza infrastruktura komunalna z roku na rok ubożeje, bo kolejne lokale mieszkaniowe wyłączane są z użytkowania. - Ta lista rodzin oczekujących się nie kurczy i nie będzie, dopóki miasto nie weźmie na swoje barki możliwości skorzystania ze źródeł zewnętrznych, z funduszu mieszkaniowego czy innych.

Zdaniem opozycji w mieście brakuje także Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dalej, stypendiów naukowych dla zdolnej młodzieży i wsparcia naprotechnologii. - Gdyby znalazły się wolne środki proponuję wrócić do tematu zakupu trzech defibrylatorów i ulokowanie ich w newralgicznych i dostępnych miejscach na terenie miasta - zakończył odczytywanie listy Bartosz Bluma. Przewodniczący klubu radnych PiS poinformował, że jego członkowie zagłosują przeciwko prowizorium, ze względu na zawartą w nim kontynuację finansowania in vitro. Ze względów etycznych dla członków klubu PiS wspomniany program jest nie do przyjęcia.

- Nie może pan oczekiwać ode mnie, żebym skończył kadencję z zadłużeniem zero i jeszcze zrealizował 14 postulatów, które pan zgłosił, a one tak skromnie by kosztowały 30 mln zł - odpowiadał burmistrz Arseniusz Finster, nawiązując zarazem do rozmowy sprzed roku. - Gdybym był na waszym miejscu stworzyłbym budżet alternatywny. Przecież pan musi mieć świadomość, ile to kosztuje, z czego zdejmować. Na pierwszy strzał rzucicie Chojniczankę, żeby nie dawać, bo to sa pieniądze itd., ale my mówimy o grubych milionach złotych - dodał włodarz.

Arseniusz Finster przyznał, że w budowie dróg lokalnych miasto ma zaszłości, ale w roku 2020 udało się zmodernizować ulice: Konarskiego, Tetmajera, Kasprowicza, Rodziewiczówny, Paderewskiego, Krasickiego. - Niedociągnięcia Osiedla Leśnego i Pawłówko są duże. Tę kadencję będę chciał zakończyć projektami ulic na Osiedlu Pawłówko i realizacją choćby dwóch. Na osiedla wrócimy, kiedy zakończymy inwestycje unijne, takie jak dworzec - deklarował włodarz. Zakup łodzi dla ChKŻ samorząd planuje w roku jubileuszowym klubu, tj. 2022.

- Mieszkania komunalne. Do programu budowy mieszkań możemy wrócić, wtedy kiedy będziemy w stanie sfinansować nie budowę jednego budynku a kilku. Nie można uszczęśliwić 24 rodzin w momencie, kiedy tych rodzin powinniśmy uszczęśliwić 200. Ale nie robić nic, też nie jest dobrym rozwiązaniem, dlatego będziemy tutaj rozważać możliwości pójścia w jakimś konkretnym kierunku. Postaram się w najbliższym czasie państwa wnioski oszacować i ocenić - zakończył burmistrz.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl