Strona główna

Miasto i gmina rozbudują drogę do Igieł. Powiat bez wsparcia z tarczy

Miasto i gmina rozbudują drogę do Igieł. Powiat bez wsparcia z tarczy

2020-12-14 11:28:48  |  Agata Wiśniewska

Na inwestycję miastu udało się pozyskać wsparcie w wysokości 10 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rozbudowa ul. Igielskiej i drogi do Igieł ma się rozpocząć w drugiej połowie 2021 r.



Gmina Miejska Chojnice do drugiej edycji Tarczy antykryzysowej zgłosiła dwa tematy: termomodernizację hali sportowej przy ul. Huberta Wagnera i rozbudowę ul. Igielskiej i drogi do Igieł. - Zależało nam bardziej na pozyskaniu środków na remont hali a dofinansowanie otrzymaliśmy na Igielską, z czego też bardzo się cieszymy. Na remont hali będziemy dalej szukać finansowania zewnętrznego - mówi burmistrz Arseniusz Finster.

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do Chojnic  trafi 10 mln zł, co stanowi 80 proc. wartości planowanej inwestycji.  Pomysłodawcą remontu drogi do Igieł był wójt Zbigniew Szczepański. To on przyszedł do włodarza Chojnic przed rokiem z taką właśnie propozycją. - Wkład własny, który stanowi 20 proc. wydatków,  na modernizację drogi do Igieł i połączenie z miejscowością Czartołomie sfinansujemy z Gminą Wiejską Chojnice jak partnerzy, po połowie, tj. 10 proc. - mówi włodarz Chojnic.

- Projekt zakłada rozbudowę ul. Igielskiej na odcinku o długości 1900 m do szerokości 6 m,  ulicy do Igieł na długości 460 m do szerokości 5,5 m z przebudową, budową 4 skrzyżowań i budową ciągu rowerowego o długości około 2,5 km i szerokości 3,5 m. Poza tym około 80 stanowisk postojowych, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych, 9 oświetlonych przejść dla pieszych, 5 z przejazdem dla rowerzystów, jedną stacja do ładowania rowerów elektrycznych. Cała budowa drogi w nowoczesnych standardach, kanalizacja deszczowa, kanały teletechniczne elementów bezpieczeństwa w ruchu i 3 miejsca rekreacji z małą architekturą - przypomina Adam Kopczyński, zastępca burmistrza.

Inwestycja ma być realizowana w drugiej połowie przyszłego roku.

Miastu i gminie pozyskanych środków gratuluje starosta Marek Szczepański. Zapalony cyklista zapowiada, że sam będzie chętnie korzystał z nowego traktu, który powstanie w pobliżu jego miejsca zamieszkania. W kontekście wniosków złożonych przez powiat do Tarczy antykryzysowej samorządowiec nie ukrywa jednak rozżalenia. Wsparcia nie otrzymała modernizacja spalarni odpadów medycznych, funkcjonująca przy chojnickim szpitalu, ani też rozbudowa Technikum nr 1 w Chojnicach. - Chcieliśmy rozbudować tę szkołę o salę dydaktyczną, salę audytoryjną. Tam się tworzy centrum szkolenia nauk technicznych w powiecie, które już bardziej oddziałuje na sąsiednie powiaty, powiat sępoleński i tucholski. Nie dostaliśmy finansowania, ale nie o to mamy żal. Mamy bardziej pretensje o to, że nieznane są kryteria podziału tych środków. Analizując listę, która była, to większość powiatów, które prowadzą też szpitale, które są na pierwszej linii walki z covidem,te powiaty nie otrzymały dofinansowania. Nie zazdroszczę kolegom i koleżankom, chciałbym po prostu znać czytelne kryteria. Mamy doskonałą kadrę urzędniczą, która potrafi pisać projekty.  Gdy są czytelne kryteria wtedy nie ma problemu -  mówi starosta.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl