Strona główna

Na czym polega naprawdę dobra oferta kredytowa?

Na czym polega naprawdę dobra oferta kredytowa?

2020-09-20 12:25:06  | 

Dobra i opłacalna oferta kredytowa to dość niejasne określenie. Dla jednej osoby może to oznaczać, że kredyt ten będzie miał bardzo niskie koszty dodatkowe, natomiast ktoś inny może takie słowa zrozumieć jako długi okres kredytowania, dający pewną elastyczność w zarządzaniu własnymi finansami. Jak więc znaleźć ofertę, która będzie spełniać Twoje indywidualne wymagania?


Koszt kredytu, okres kredytowania, czy dostępna kwota – co jest dla Ciebie ważne?

Żeby zastanawiać się, jaką ofertę kredytu można uznać za naprawdę rozsądną, na początku przemyśl, co jest dla Ciebie w niej najważniejsze. Najpierw sprawdź kredyt gotówkowy 30 tys na direct.money.pl, a na stronie internetowej zobaczysz ranking wielu różnych ofert bankowych. Przy każdej z nich znajdziesz od razu kilka najważniejszych informacji takich jak koszt kredytu, całkowita kwota do spłaty, czy wysokość pojedynczej raty w wybranym okresie kredytowania. Trudno jest stwierdzić, który z tych czynników jest najważniejszy, ponieważ to zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Dla większości osób, które poszukują idealnej oferty kredytowej, najważniejszy okazuje się całkowity koszt udzielenia kredytu. Nic w tym dziwnego – to w końcu od tego czynnika zależy, ile tak naprawdę będzie Cię kosztować wzięcie konkretnego kredytu bankowego. Czasem jednak może się okazać, że to nie koszt będzie najistotniejszy podczas poszukiwania ofert, a dla przykładu możliwy okres kredytowania. Zdarza się, że komuś, kto ma stosunkowo niewielki dochód miesięczny z tytułu zatrudnienia, będzie potrzebny kredyt gotówkowy opiewający na naprawdę wysokie sumy. Logiczne w takim wypadku wydaje się, że taka osoba nie będzie w stanie spłacić go w zaledwie kilku ratach. Kwota jednej takiej raty byłaby zdecydowanie zbyt wysoka, aby mało zarabiający człowiek mógł pokryć ją ze swoich miesięcznych dochodów. Tymczasem jednak jeśli rozłoży on spłatę na kilka lat, wysokość comiesięcznej raty, którą będzie musiał on spłacić, znacznie spadnie. Wówczas będzie on mógł spłacać zobowiązanie z uzyskiwanego przez siebie dochodu.

 

Na ile rat rozłożyć spłatę kredytu?

W kwestii tego, jaka ilość rat wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem, istnieją tak naprawdę dwie rozbieżne między sobą opinie. Są osoby, które twierdzą, że mniejsza ilość rat a tym samym krótszy okres kredytowania sprawia, że całe zobowiązanie zostaje spłacone szybciej, a więc już wkrótce nie trzeba będzie martwić się comiesięczną spłatą, ani ewentualnymi zaległościami, czy wyrzeczeniami finansowymi. Sporo racji mają jednak również ci, którzy uważają, że dłuższy okres kredytowania daje znacznie większą swobodę dzięki niższej kwocie pojedynczej raty. Kiedy finanse na to pozwolą, można przecież jednorazowo spłacić nawet kilka rat. Kiedy jednak budżet domowy staje się napięty, niska rata nie zmusza nikogo do zbyt radykalnych oszczędności czy wyrzeczeń.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która opinia ma w sobie więcej racji. Z pewnością zarówno jedno, jak i drugie podejście, będzie mieć swoje wady i zalety. Krótki okres kredytowania może być rozsądnym rozwiązaniem, gdy całkowita suma kredytu nie jest zbyt wysoka. Wówczas i suma pojedynczej raty nie powinna sprawiać problemu przy spłacie, a całe zobowiązanie zostanie uregulowane szybciej. Jeśli jednak niewiele zarabiasz, a kwota Twojego kredytu jest naprawdę wysoka, lepszy może okazać się dla Ciebie długi okres kredytowania, który zagwarantuje Ci pewną elastyczność finansową.

 

Koszt kredytu – czym właściwie jest i z czego się składa?

Całkowita wymagana kwota kredytu do spłaty składa się z dwóch elementów: wysokości pożyczonej kwoty, oraz kosztów kredytu. W koszt ten zalicza się oprocentowanie, prowizję, oraz ewentualne ubezpieczenie kredytu. Każdy z tych elementów może się różnić w zależności o wybranej oferty. Żeby mieć pewność co do całkowitej wysokości wszystkich ponoszonych kosztów, warto korzystać z porównywarek kredytowych. Są one stworzone w taki sposób, aby od razu obok ofert wyświetlały się wszystkie najważniejsze informacje. To tam sprawdzić możesz całkowitą sumę należną do spłaty, czy RRSO.

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania. To na podstawie tego parametru najłatwiej jest ocenić prawdziwą wysokość kosztów kredytu. Podczas gdy banki często reklamują swoje oferty hasłami takimi jak „najniższe oprocentowanie na rynku”, czy „zerowa prowizja”, słowa te nie oznaczają wcale, że inny parametr wpływający na wysokość wszystkich kosztów, jest równie niski.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl