Strona główna

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?

Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?

2019-09-04 12:45:05  | 

Decydując się na zakup mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które sprawią, że wasz przyszły dom będzie tym wymarzonym, do którego z przyjemnością się wraca. Nie chodzi jedynie o wystrój, ale także o lokalizację, sąsiedztwo czy łatwy dojazd. Deweloperzy kuszą nowymi mieszkaniami, a rynek nasycony jest ofertami sprzedaży lokali z drugiej ręki. Co wybrać?

Mieszkaj, jak chcesz

Takim hasłem można określić mieszkanie w stanie deweloperskim. Tego rodzaju nieruchomości to możliwość dowolnej aranżacji wnętrza, bez konieczności dokonywania kosztownych przeróbek. Zwykle, po zakupie, otrzymacie lokal z wytynkowanymi ścianami, przygotowanymi wylewkami oraz instalacjami.

Wybierając nowe mieszkanie, możecie zdecydować samodzielnie o każdym jego detalu. Warto zatrudnić architekta, który zaprojektuje wnętrze zgodnie z waszymi oczekiwaniami oraz zasadami ergonomii. Z pewnością doradzi także w wielu aspektach związanych choćby z układem pomieszczeń, stosowanymi materiałami, czy wreszcie wykończeniem mieszkania. Pożyczki pozabankowe pozwolą na sfinansowanie kosztów projektu, który w pełni będzie odzwierciedlał wasze oczekiwania w stosunku do nowego domu.

Niezbędny remont

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego musicie liczyć się z koniecznością przeprowadzenia niezbędnego remontu. Poniekąd jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku nieruchomości deweloperskiej, jednakże w mieszkaniu już użytkowanym pewne rozwiązania mogą być trudne do zrealizowania. Chodzi między innymi o układ pomieszczeń czy dostosowanie instalacji do waszych wymagań.

Często okazuje się też, iż delikatny lifting wnętrza, przeradza się w generalny remont, pochłaniając znaczne środki. Przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego skorzystajcie z pomocy specjalistów, którzy sprawdzą nieruchomość nie tylko pod kątem prawnym, ale przede wszystkim technicznym. Fachowcy ocenią między innymi stan ścian czy instalacji, co ma ogromne znaczenie w przypadku budynków, które wybudowano kilkadziesiąt lat temu. Korzystając z możliwości, jakie dają pożyczki pozabankowe, bez uszczerbku dla własnego budżetu sfinansujecie koszt niezbędnej ekspertyzy.

Którą opcję wybrać?

Każde z zaproponowanych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Mieszkanie deweloperskie, choć droższe od kupowanego na rynku wtórnym, objęte jest gwarancją. Macie więc pewność, iż w przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek, zostaną one usunięte bezkosztowo. Mieszkanie jest nowoczesne, a instalacje odpowiadają najnowszym standardom. Zyskacie także pełną wiedzę na temat użytych materiałów oraz technologii stosowanych podczas budowy.

Mieszkanie z rynku wtórnego z kolei wymaga mniejszych nakładów związanych z samym jego zakupem, jednak musicie przygotować się na znaczne wydatki w zakresie remontu i adaptacji pomieszczeń. W tym oczywiście pomocne będą pożyczki pozabankowe. Mieszkanie wcześniej użytkowane możecie znaleźć w lepszej lokalizacji niż nowe budynki, które sytuowane są zwykle dalej od centrum.

Wybierając mieszkanie nowe, czy też z rynku wtórnego, musicie dokładnie przemyśleć swoją decyzję, biorąc pod uwagę uwarunkowania finansowe, a także czas, w którym chcecie się przeprowadzić. Na mieszkania deweloperskie zwykle trzeba poczekać kilka lub kilkanaście miesięcy. Rynek wtórny z kolei oferuje mieszkania od ręki. Pamiętajcie również o kwestiach finansowych, aby dostosować marzenia do swoich możliwości.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl