Strona główna

Szpital nie jest zainteresowany stomatologią dla niepełnosprawnych

Szpital nie jest zainteresowany stomatologią dla niepełnosprawnych

2017-12-28 10:59:30  |  Agata Wiśniewska

Wniosek komisji społecznej o rozważenie możliwości utworzenia poradni stomatologicznej dla osób niepełnosprawnych, wymagających w trakcie zabiegów często znieczulenia ogólnego, nie znalazł przychylności w chojnickim szpitalu. Leszek Bonna odbija piłeczkę do miejsca skąd pismo wypłynęło, czyli ratusza powołując się na ustawę o samorządzie gminnym i zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty...



Jak trudno wytrzymać z bolącym zębem chyba zdążył się przekonać każdy z nas. Jak sytuacja potrafi być dramatyczna, kiedy ból atakuje niepełnosprawne dziecko, którego strach i dysfunkcje przekreślają zabieg w poradni stomatologicznej  bez znieczulenia ogólnego najlepiej wiedzą jego rodzice. Oni tez poprosili przewodniczącą komisji społecznej o pomoc w rozwiązaniu problemu, ponieważ w Chojnicach nie ma możliwości skorzystania z takich usług. Pozostaje więc Bydgoszcz, Gdańsk, Słupsk i do niedawna Koszalin. Joanna Warczak przytaczała historię niepełnosprawnej dziewczynki z bólem zęba, której mamie dosłownie po kilku dniach błagania udało się umówić wizytę w Bydgoszczy. W Gdańsku kazano czekać dziewczynce kilka miesięcy.

- Tak naprawdę to są potrzebne trzy pomieszczenia: gabinet, w którym jest rejestracja, gabinet zabiegowy i sala wybudzeń. Tak naprawdę nie trzeba wiele, a osoby niepełnosprawne mogą się poczuć zaopiekowane. To jest tak ważne, aby matka miała to poczucie, że to jest nagle i otrzymuje tą pomoc, jeżeli chodzi o swoje dziecko - mówiła Joanna Warczak, której w sukurs przyszedł Maciej Kasprzak. – Ja sam jestem ojcem niepełnosprawnego dziecka, więc wiem jak to jest. Jedną z najcięższych wizyt właśnie była wizyta u stomatologa. Byłem w tej komfortowej sytuacji, że małżonka jest anestezjologiem i podjęła się znieczulenia ogólnego syna - wspominał radny. Wniosek do burmistrza o skierowanie pisma do dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach oraz Rady Społecznej Szpitala z prośbą o rozważenie możliwości utworzenia poradni stomatologicznej dla osób niepełnosprawnych poprali wszyscy radni zasiadający w komisji społecznej.

Pismo na posiedzeniu rady społecznej szpitala przytoczył przewodniczący Marek Szczepański.

Link do Mp3 (Pismo do dyrektora szpitala)

Leszek Bonna przypomniał, że szpital od ponad 20 lat nie zajmuje się stomatologią. - Jest to zupełnie inny zakres udzielanych świadczeń zdominowanych na rynku chojnickim  przez indywidualne praktyki stomatologiczne. W powiecie chojnickim  bodajże 20 stomatologów ma zakontraktowane usługi w tym zakresie i kilka większych podmiotów. Poza tym, zdaniem dyrektora lecznicy, gabinet stomatologiczny dla osób niepełnosprawnych łapie się w zadania własne samorządów gminnych, konkretnie w punkcie o ochronie zdrowia.

Link do Mp3 (Od ponad 20 lat...)



- Komisja społeczna rady miasta powinna zwrócić się do rady miasta o podjęcie uchwały o powołaniu do życia poradni stomatologicznej w celu zapewnienia podstawowych świadczeń zdrowotnych dla części mieszkańców miasta Chojnice. My nie mamy ani zasobów lokalowych, ani żadnych kadr przez to, że się tym nigdy nie zajmowaliśmy. (...)Co najważniejsze nie mamy środków na uruchomienie tej działalności - mówił dyrektor zaznaczając, że tutaj widzi rolę wójtów, burmistrzów i innych samorządowców.  


Link do Mp3 (Komisja społeczna powinna zwrócić się...)



- Jak trwoga, to do szpitala. (...) Swego czasu mieliśmy duży problem. Jest gros rzeczy, które powinny realizować podmioty niepubliczne w ramach kontraktu z NFZ, a nie tylko publiczna placówka, jaką jest szpital -  podsumował Marek Szczepański.

 

Link do Mp3 (Przeczytałem to jakby po to, żeby pokazać, jak trwoga to do szpitala)

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl