Strona główna

Czy 9 miejsc parkingowych wystarczy?

Czy 9 miejsc parkingowych wystarczy?

2011-08-09 12:25:05  |  tekst je, fot. je, mz

Od niedawna na terenie przyległym do szpitalnego parkingu, w pobliżu ul. Cisowej oraz budynku przy ul. Leśnej 6, trwają roboty budowlane. Sprawdziliśmy, co tam powstaje.

Będzie to przychodnia lekarska z „chirurgią jednego dnia”. Inwestorem jest spółka cywilna SALUS, która od 2000 roku w Centrum Medycznym przy ul. Kościerskiej prowadzi m.in. poradnie alergologiczną i endokrynologiczną. Na działce o powierzchni ok. 1700 m2 powstanie kilkukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej 1306 m2 oraz 6219 m3 kubatury. Powierzchnia zabudowy wyniesie 470 m2, co stanowi 27,4 % całości działki. Tym samym został spełniony wymóg (do 27,7 %) określony w warunkach zabudowy tego terenu, które w lutym 2008 roku zostały wydane przez Urząd Miejski dla Starostwa Powiatowego. Po sprzedaży działki przez powiat, UM w grudniu 2010 przeniósł swą decyzję na SALUS. Urząd Miejski w „warunkach” zobowiązał przyszłego inwestora, aby jego budowla nie miała więcej niż 5 kondygnacji nadziemnych i płaski dach.

Sprawy dojazdu czy postoju samochodów opisane są w warunkach zabudowy w sposób następujący: „Obsługa komunikacyjna z przylegającej ul. Leśnej”, „Należy zapewnić niezbędne miejsca parkingowe dla mieszkańców i klientów”, „Projektowana inwestycja nie może pogorszyć warunków użytkowania sąsiednich nieruchomości”. Nie jest określona minimalna ilość miejsc parkingowych. W przyjętym przez RM 27.07.2011 planie miejscowym dla terenu przy ulicy Lichnowskiej jest wymóg, aby w zabudowie usługowej przypadało co najmniej jedno miejsce parkingowe na 50 m2 POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ (bez magazynów).

Z dokumentacji technicznej wynika, że przy nowej przychodni zaplanowano 9 miejsc parkingowych, w tym jedno dla niepełnosprawnych. Wjazd na parking będzie od strony ul. Leśnej. W opisie technicznym jest zapis, dotyczący parkingu: „Przyjęta w projekcie liczba miejsc postojowych wynika z funkcji obiektu, potrzeb określonych przez inwestora i ustaleń przyjętych w decyzji o warunkach zabudowy. Decyzji wydanej na wniosek i na rzecz Zarządu Powiatu przed sprzedażą działki obecnemu inwestorowi.” Wytłuszczenie pochodzi z dokumentacji technicznej. Najprawdopodobniej jej autor, a może jego zleceniodawca, nie jest do końca pewny, że dla przychodni zatrudniającej docelowo 15 pracowników, jest przewidziana dostateczna ilość miejsc parkingowych. To jest zapewne powodem takiej uwagi: "W projekcie 1 miejsce postojowe przypada na 52,3 m2 POWIERZCHNI ZABUDOWY co stanowi korzystniejszy wskaźnik, niż występujący przy istniejących sąsiednich obiektach. Biorąc pod uwagę specyfikę projektowanego obiektu i zamierzoną obsługę w systemie bez kolejkowym (pacjent umawiany na określoną godzinę) oraz fakt, że jedna kondygnacja tego obiektu jest przeznaczona na „chirurgię jednego dnia”, należy stwierdzić, że ilość miejsc postojowych jest wystarczająca.” Wytłuszczenie tym razem nasze.

Założenia inwestora, co do samowystarczalności parkingowej, są bardzo optymistyczne. Szermowanie wskaźnikiem powierzchni zabudowy, zamiast powierzchni użytkowej, rodzi pytanie, czy nie chodzi o zamydlenie oczu decydentów. Pokazywanie palcem na sąsiedni szpital, placówkę o „trochę” innym profilu i charakterze działalności, budzi mieszane uczucia. Analizując przytoczone dokumenty, można dojść do wniosku, że Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe ma dobre samopoczucie. Nie jesteśmy tego pewni w przypadku dyrektora Szpitala Specjalistycznego oraz klientów jego placówki.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl