Strona główna

Komitet będzie czuwał nad rewitalizacją Chojnic

Komitet będzie czuwał nad rewitalizacją Chojnic

2017-05-05 13:10:26  |  Monika Szymecka

Po koniec kwietnia rada miejska bez dyskusji przyjęła Gminny program rewitalizacji miasta Chojnice. Wcześniej pochylił się nad nim powołany niedawno przez burmistrza komitet rewitalizacji. Na czele 16-osobowego gremium stoi radny Andrzej Gąsiorowski.

 

- Komitet rewitalizacji zrzesza przedstawicieli różnych środowisk, instytucji, które mogą angażować się w proces rewitalizacji. Nie chodzi tylko o poprawę estetyki budynków i przestrzeni publicznej, ale też przemiany społeczne - tłumaczy Michał Karpiak z wydziału programów rozwojowych chojnickiego ratusza. Z obszaru Chojnic wyłoniono dzielnicę Dworcową i Śródmieście jako obszar dotknięty największym wykluczeniem społecznym, bezrobociem i biedą. Jak przywrócić go do życia i zaaktywizować mieszkańców głowić będą się członkowie komitetu.

- Zgłosiło się mniej osób niż przewidzianych miejsc, więc wszyscy poza jedną osobą niespełniającą kryteriów, weszli do gremium - relacjonuje Karpiak. Poza osobami wskazanymi przez burmistrza, radę miejską i samorządy osiedlowe, zgłosić mogli się działacze organizacji pozarządowych, właściciele i zarządcy nieruchomości z tegoż obszaru,  przedsiębiorcy i wreszcie "zwykli" mieszkańcy. Na szefa po dwóch głosowaniach wybrali Andrzeja Gąsiorowskiego. Jego kontrkandydatem był Kamil Kaczmarek. Dwukrotnie poparło go 6 osób, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się 8. Za kandydaturą Gąsiorowskiego było najpierw 7, a za drugim razem 8 osób. Przeciw były 3 osoby, a 4 się wstrzymały.  Poza wyborami jednym z pierwszych zadań gremium było zaopiniowanie projektu programu rewitalizacji. 28 kwietnia rada miejska na sesji przyjęła go jednogłośnie i bez dyskusji.


-  Rola komitetu nie ogranicza się tylko do zaopiniowania programu rewitalizacji, a ma być cały czas takim ciałem reprezentującym różne grupy interesów w całym procesie - zaznacza Karpiak. 
Podstawą są działania społeczne ukierunkowane na usługi społeczne, np. wsparcie osób niesamodzielnych  (teleopieka, asystenci, opiekunowie) czy prowadzenie świetlica dla dzieci i młodzieży. Na to Unia daje 90 % dotacji, mniej na budowę i remonty.

Link do Mp3 (- Są to zarówno działania społeczne...)


Pod koniec maja dwa wnioski z Chojnic właśnie z podziałem na działania miękkie i twarde muszą trafić do urzędu marszałkowskiego. Jeśli chodzi o te drugie, w planie jest budowa obiektu przy Dworcowej, przedłużenie ul. Subisława do Towarowej, zagospodarowanie Wzgórza Ewangelickiego wraz z przylegającą ul. Rolbieckiego, renowacje elewacji kamienic i ich podwórek. Sporo perełek architektonicznych znajduje się przy drodze na dworzec.  Decyzji o przyznaniu dotacji urzędnicy spodziewają się dopiero pod koniec roku.

Skład komitetu rewitalizacji

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl