Strona główna

Prokuratura: nie było zagrożenia epidemią

Prokuratura: nie było zagrożenia epidemią

2017-04-05 15:44:54  |  Monika Szymecka

Po skażeniu bakteriologicznym na chojnickiej pływalni zawiadomienia do prokuratury wystosował m.in. wojewódzki sanepid, który objął nadzorem Park Wodny w Chojnicach. Słupska prokuratura pod koniec marca umorzyła śledztwo, uznając że nie doszło do zagrożenia epidemiologicznego.


W grudniu ubiegłego roku chojnicka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wprowadzenia od 3 sierpnia do 1 grudnia 2016 r. niebezpieczeństwa dla zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenia się choroby zakaźnej wywołanej obecnością bakterii ropy błękitnej w wodzie niecek chojnickiego basenu, tj. o przestępstwo z art. 165 kk par. 1. Wyłączyła się jednak z postępowania z uwagi na to, że klientami basnenu są także rodziny prokuratorów. Śledztwo trafiło do Prokuratury Rejonowej w Słupsku, która 29 marca umorzyła śledztwo, uznając, że nie było zagrożenia epidemiologicznego.

- Mając na uwadze, że bakteria ropy błękitnej może wywołać u pojedynczych osób zapalenie ucha, wysypkę skórną, zakażenie dróg moczowo-płciowych lub zapalenie spojówek i wystąpienie tych jednostek chorobowych u danej osoby zależne jest od stanu jej odporności, przyjąć należy, że ten drobnoustrój może stanowić potencjalne zagrożenie. Jednak potencjalne i abstrakcyjne zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób nie jest okolicznością wystarczającą do uznania, iż doszło do popełnienia czynu z artykułu 165 par. 1 kk - treść uzasadnienia przytacza prokurator rejonowa Renata Krzaczek - Śniegocka. - Podsumowując uznano, że tego rodzaju bakteria owszem jest szkodliwa i może wywołać jakieś przykrości chorobowe, ale dla pojedynczych osób, a nie w pojęciu epidemii - objaśnia.

O umorzeniu śledztwa wojewódzki sanepid dowiedział się do naszej dziennikarki, ponieważ nie otrzymał dotychczas postanowienia Prokuratury Rejonowej w Słupsku.

- Ustawodawca, w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2016) określił normę dla bakterii Pseudomonas aeruginosa w nieckach - sportowej, jacuzzi i rekreacyjnej jako „0”. Tym samym stwierdzenie obecności Pseudomonas aeruginosa w wodzie na pływalniach stanowi bezwzględnie przekroczenie tej normy i może spowodować realne zagrożenie wystąpienia choroby zakaźnej bądź zagrożenia epidemiologicznego. Fakt, iż nie doszło do wystąpienia skutków (zachorowań) nie oznacza braku takiego niebezpieczeństwa - komentuje Anna Obuchowska, zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl